کد تخفیف 100 هزار تومانی برای خریدهای بالای 800 هزار تومان: ring10

سنگ‌های انگشتر | 8 تا از بهترین سنگ‌های قیمتی و خواص آن‌ها

آرش شمسیآرش شمسی
5,888 بازدید
معروف‌ترین رنگ‌های انگشتر

انگشتر بدون نگین برای بسیاری از انسان‌ها – چه در دنیای امروز و چه در گذشته – انگشتر محبوبی نبوده‌است. عمده‌ی کسانی که به انگشتر نقره علاقه دارند، علت اصلی علاقه‌شان نه به خود رکاب بلکه به نگین انگشتر مربوط است. نگین‌های انگشترهای نقره، معمولاً از سنگ‌های قیمتی و مشهور ساخته می‌شوند. در این نوشتار برای آن‌ها که آشنایی زیادی با سنگ‌های جواهرسازی ندارند، به معرفی مشهورترین سنگ‌های انگشتر می‌پردازیم. همچنین گذری مختصر بر برخی از خواص این سنگ‌ها خواهیم داشت.

خرید انواع انگشتر نقره از فروشگاه رینگ حدید

انواع سنگ‌های انگشتر

1- عقیق

سنگ عقیق
مشهورترین سنگ‌های انگشتر عقیق

سنگ عقیق از قدیمی‌ترین و البته از محبوب‌ترین سنگ‌های انگشتر است. امروز به‌ویژه در ایران، بخش اعظم انگشترهای نقره با همین سنگ عرضه می‌شوند. بسیاری از فروشگاه‌های انگشتر نقره در ایران، بیش از هر چیزی روی انگشترهای عقیق تمرکز دارند.

این گروه سنگی به مجموعه‌ی کالسدونی تعلق دارد. گفته می‌شود گروه سنگ‌های عقیق به‌واسطه‌ی ته‌نشین‌شدن سیلیس ژلاتینی در آب‌های زیرزمینی به وجود می‌آیند. در بسیاری منابع آمده که عقیق [Agate] از واژه‌ی ایتالیاییِ Achates مشتق شده‌است. شاید به این علت که از سنگ‌های بستر رودخانه‌ای در سیسیل، عقیق را به دست می‌آورده‌اند.

عقیق سنگی متنوع است و یک چهره‌ی ثابت ندارد. تعداد رنگ‌های عقیق محدود به ۵ و حتی ۱۰ رنگ نیست، بلکه تا کنون بیش از ۳۰ رنگ از عقیق کشف شده و مورد استفاده قرار گرفته‌است. در ایران بیشتر از عقیق زرد، عقیق سبز، عقیق کبود و عقیق سیاه برای انگشترها استفاده می‌شود. نکته‌ی جالب آن‌که در میان انواع عقیق، «عقیق یمنی» بیشترین طرفدار را در ایران دارد. این مسئله احتمالاً به‌علت توصیه‌ی بزرگان مذهب تشیع به استفاده از عقیق یمنی است.

انگشتر عقیق درجه یک یمنی کد 145
نمونه‌ای از انگشتر عقیق

در باب خواص سنگ عقیق صحبت‌های بسیاری صورت گرفته که برخی از آن‌ها منطقی و برخی دیگر کمتر منطقی هستند. همچنین ازآن‌جا‌که عقیق انواع مختلفی دارد، ممکن است یک خاصیت در یک نوع از عقیق وجود داشته باشد و خبری از آن در نوعِ دیگر نباشد. اما در کل روی انواع عقیق می‌توانید برای زدودن احساس‌های منفی، داشتن احساس‌های مثبت، افزایش آرامش، داشتن تمرکزِ بیشتر و رهایی از استرس و اضطراب حساب کنید.

در متون مذهبی هم اشارات زیادی به عقیق و مفیدبودن آن برای رفع چشم‌زخم و افزایش رزق و روزی شده‌است. جالب است بدانید که قرن‌ها پیش از متون مذهبی اسلامی، به‌ویژه در یونان باستان، از عقیق برای رفعِ چشم‌زخم استفاده می‌شده و بنابراین تأکید روی مفیدبودنِ سنگ عقیق برای رفع چشم‌زخم مختصِ اسلام و تشیع نیست.

البته حدیث‌هایی از امامان و بزرگان تشیع در مورد عقیق وجود دارند که معمولاً منبع مشخصی ندارند، اما علاقه‌مندان به عقیق روی آن‌ها حساب می‌کنند؛ از جمله:

  • حضرت فاطمه (س) فرموده‌اند: آن‌کس که عقیق در دست کند، همواره خیر و خوبی به سراغ‌اش می‌آید.
  • حضرت امام رضا (ع) فرموده‌اند: دارنده‌ی انگشتر عقیق هیچ‌زمان فقیر نمی‌شود.
  • همچنین نقل است که امام صادق (ع) خطاب به مفضل فرموده‌است : مایل ام که هر مومنی پنج انگشتر در دست داشته باشد: عقیق، فیروزه، یاقوت، حدید و در نجف.

سخن در باب عقیق بسیار می‌توان گفت، اما چون قرار است در ادامه به سایر سنگ‌های انگشتر هم بپردازیم، به همین میزان بسنده می‌کنیم. در ضمن، اگر علاقه‌مند به انگشترهای عقیق هستید، می‌توانید روی انگشترهای فروشگاه رینگ حدید حساب کنید. روی لینک زیر کلیک کنید و سری به کاتالوگ انگشترهای عقیقِ رینگ‌حدید بزنید و از بین ده‌ها انگشتر – از عقیق زرد گرفته تا عقیق کبود یمنی و عقیق سوسنی – بهترین و مناسب‌ترین انگشتر را انتخاب کنید و سفارش دهید:

کاتالوگ انگشترهای عقیق

2- در نجف

معروف‌ترین سنگ‌های انگشتر

در نجف هم از مشهورترین سنگ‌های انگشتر است. این سنگ جذاب و زیبا و دل‌انگیز را از قرن‌ها پیش استفاده کرده‌اند و همچنان از محبوب‌ترین سنگ‌ها نزد ایرانیان و در کل مسلمانان است. شاید اغراق نباشد اگر در نجف را پس از سنگ عقیق، محبوب‌ترین سنگ نزد ایرانیان بدانیم.

در نجف یا مروارید نجف، سنگی شفاف و مایل به سفید است. این سنگ بسیار زیباست و معمولاً آیه‌های قرآن یا ذکرهای مذهبی را روی آن حکاکی می‌کنند. اما چرا به آن در نجف می‌گویند؟ علت اصلی این است که معمولاً این سنگ را در اطراف منطقه‌ی وادی‌السلام در نزدیکی نجف پیدا می‌کنند و به همین علت است که به آن در یا مروارد نجف می‌گویند.

اگر به‌دنبال تشخیص در نجف اصل از تقلبی آن هستید، باید بگویم که راه چندان دقیق و موثقی وجود ندارد. البته کم نیستند کسانی که در نجف تقلبی می‌فروشند، اما انصافاً کم هم نیستند فروشندگانی که فقط در نجف اصل به مشتری تحویل می‌دهند. به قیمت دقت کنید، اگر قیمت انگشتر در نجف بسیار پایین و در حد مثلاً 500 هزار تومان یا یک میلیون تومان بود، می‌توانید حدس بزنید که آن انگشتر در نجف اصل نیست.

انواع سنگ‌های انگشتر
نمونه‌ی انگشتر در نجف

در باب خواص در نجف هم معمولاً روی حدیث‌ها حساب می‌کنند. حدیث‌های متعددی از امام صادق در مورد در نجف ذکر شده‌است، از جمله:

هر که آن را در دست کند، به هر نظر کردنی به آن خداوند عالمیان زیارتی با حجی یا عمره‌ای در نامه او بنویسد که ثواب‌اش ثواب پیغمبران و صالحان باشد و اگر خدا رحم نمی کرد بر شیعیان ما هر آینه هر نگین آن به قیمت بسیار می رسید ولیکن خداوند آن را ارزان کرده است برای ایشان که توانگر و فقیر ایشان توانند در دست کرد.

این حدیث مربوط به کتاب حلیه‌المتقین است. اما در کتاب وسائل‌الشیعه هم ذکر شده که امام صادق تأکید کرده انگشتر در نجف باعث آسان‌شدن امور می‌شود.

اما فارغ از این، معمولاً از خواص در نجف به دور کردن انرژی‌های منفی، افزایش آرامش و داشتنِ انرژی‌های معنوی اشاره می‌کنند.

برای مشاهده‌ی انواع انگشتر در نجف اصل با حکاکی‌های فوق‌العاده و دست‌ساز، از لینک زیر استفاده کنید:

خرید انواع انگشتر در نجف

3- فیروزه

انواع سنگ‌های انگشتر

فیروزه از خوش‌رنگ‌ترین سنگ‌های انگشتر است و از قرن‌ها پیش مورد استفاده‌ی انسان در موارد مختلف بوده‌است. همچون عقیق و در نجف، در اسلام و به‌ویژه تشیع روی استفاده از انگشتر فیروزه تأکید شده‌است. برای آن‌که به قدمت فیروزه یا پیروزه پی ببرید، بهتر است بدانید که برخی پژوهش‌ها نشان از آن دارند که حدود ۵ هزار سال پیش در مصر باستان از جواهرات فیروزه استفاده می‌شده‌است!

جالب آن‌که ایران یکی از منابع اصلی فیروزه است و در گذشته هم سنگ فیروزه از ایران به اروپا و آفریقا راه پیدا کرده‌است. البته چون فیروزه را از راهِ ترکیه به اروپا می‌برده‌اند، نام اروپاییِ آن به‌معنای «سنگ ترکی» است.

سختی سنگ فیروزه از لحاظ کانی‌شناسی 5 تا 6 و جلاء آن مومی و چرب است. فیروزه را با نام‌های کالائیت و سنگ تُرک هم می‌شناسند.

در ضمن، بهترین فیروزه، فیروزه‌ی نیشابور است و برای همین است که معمولاً روی نیشابوری‌بودن فیروزه تأکید می‌شود. بد نیست به این نکته هم اشاره کنم که فیروزه نوعی کانی و از جنس فسفات آبدار آلومینیوم و مس با ساختار بلوری وجهی است. محل ساخت آن محیط‌های آبی است و یکی از زمینه‌های ایجادش محلول‌های اسیدی محسوب می‌شود. این‌که فیروزه آبی‌رنگ است، علت اصلی‌اش وجود «مِس» است.

انگشتر نقره فیروزه نیشابوری کد 241
نمونه‌ی انگشتر فیروزه

برای فیروزه خواص زیادی ذکر کرده‌اند. مثلاً در تاریخ آمده که در ایران باستان، از جواهرات فیروزه برای جلوگیری از چشم‌زخم استفاده می‌شده‌است. آن‌ها همچنین تأکید داشته‌اند که فیروزه روی چشم و قدرت بینایی تأثیر مثبت می‌گذارد. همچنین گفته می‌شود فیروزه باعث حس آرامش و خلوص می‌شود.

گفته می‌شود رنگ آبی فیروزه در برخی فرهنگ‌ها – از جمله فرهنگ سرخ‌پوستان آمریکایی – دلالت بر آبیِ آسمان پاک و رنگ سبز آن در دلالت بر پاکی زمین دارد. سرخ‌پوستان آمریکا همچنین فیروزه را باارزش‌ترین چیز در کل جهان می‌دانسته‌اند.

اما در این سو، بنا بر باور هندیان، فیروزه شادی و خوشبختی را به همراه می‌آورد. برای همین است که بسیاری از آن‌ها در مراسم‌های‌شان فیروزه را به کار می‌گیرند.

اما نکته‌ی ویژه این‌که سنگ فیروزه نمادی از عشق است. گفته می‌شود در انگلیس رسمی دیرینه وجود دارد که عُشاق به یکدیگر انگشتر فیروزه هدیه می‌دهند. همچنین این سنگ منبع انرژی است و بسیاری از کسانی که درگیر اضطراب، یأس و احساس‌های منفی هستند، از فیروزه برای داشتن انرژی مثبت، انگیزه و شادی استفاده می‌کنند.

انواع انگشتر فیروزه را می‌توانید در فروشگاه انگشتر نقره حدید ببینید و بهترینِ آن‌ها را به‌صورت اینترنتی سفارش دهید:

انواع انگشتر فیروزه در فروشگاه رینگ حدید

4- توپاز

انواع سنگ‌های انگشتر

توپاز یکی دیگر از مشهورترین سنگ‌های انگشتر است. گفته می‌شود چون برای نخستین بار این سنگ را از جزیره‌ای در دریای سرخ با نام توپازوس دیده‌اند، نام توپاز را به آن داده‌اند. البته در گذشته عمدتاً به هر سنگ سبز یا زردرنگِ باارزشی توپاز می‌گفتند، اما امروز نام توپاز به مجموعه‌ی دیگری از سنگ‌ها داده شده‌است.

توپاز مجموعه‌ای از سنگ‌های محکم است. این سنگ‌ها ترکیبی از سنگ‌های آلومینیوم فلور و سیلیکات هستند. امروز اگر بخواهید انگشتری با سنگ توپاز تهیه کنید، می‌توانید از گزینه‌های محبوبی همچون توپاز سوئیس، بلوتوپاز لندن و توپاز طلایی بهترین را انتخاب کنید. البته توپاز آبی یا بلوتوپاز که از محبوب‌ترین گونه‌های توپاز است، معمولاً نسخه‌ی بهینه‌سازی‌شدهِ توپازِ بی‌رنگ است.

در کانی‌شناسی، سختی سنگ توپاز 8 است. جلاء آن شیشه‌ای‌ست و گاه با نام زبرجد هندی هم آن را می‌شناسند. توپاز در روسیه، ژاپن، آلمان، مکزیک، برزیل، سریلانکا، میانمار، استرالیا، پاکستان و ایران [جزیره‌ی هرمز] تولید می‌شود.

انگشتر نقره بلوتوپاز لندن کد 937
نمونه‌ی انگشتر توپاز

خواص توپاز آبی با توپاز سفید و سایر مدل‌ها مقداری تفاوت دارد، اما در کل توپاز روی تمرکز بیشتر فرد تأثیر دارد. نام توپاز در انجیل آمده و از هزاران سال قبل باور بر این بوده که سنگ توپاز از انسان در برابر سحر و جادو و البته بیماری محافظت می‌کند.

 همچنین در چاکرادرمانی تأکید ویژه‌ای روی استفاده از توپاز می‌شود. در چاکرا درمانی از خواص توپاز سفید در راستای دریافت انرژی از چاکرای هفتم (تاج) استفاده می‌شود. همچنین روی سنگ توپاز زرد برای چاکرای سوم یعنی ناف و چاکرای چهارم یعنی قلب حساب می‌کنند. توپاز آبی هم برای چاکرای پنجم یعنی گلو و ششم یعنی چشم سوم به کار می‌آید.

خوشبختانه بهترین نمونه‌های انگشتر توپاز در رنگ‌ها و مدل‌های مختلف را می‌توانید در فروشگاه آنلاین رینگ حدید تهیه کنید. برای مشاهده‌ی کاتالوگ انگشترهای توپاز، روی لینک زیر کلیک کنید:

انگشترهای توپاز

5- حدید

سنگ حدید

حدید هم از سنگ‌های محبوب نزد ایرانیان است. البته حدید قیمت بسیار بالایی ندارد، اما ازآن‌جا که برخی ائمه و به‌ویژه امام صادق روی استفاده از انگشتر حدید تأکید کرده‌اند، برخی مسلمانان علاقه‌مند به استفاده از انگشتر با سنگ حدید هستند.

سنگ حدید نوعی کریستال مات است. این سنگ در رنگ‌های مشکی، مشکیِ متمایل به خاکستری و همچنین قهوه‌ایِ نزدیک به قرمز وجود دارد. نکته‌ی جالب آن‌که اکثر انگشترهایی که دارای سنگ حدید هستند، روی آن‌ها آیات و در کل عبارات مذهبی حکاکی شده‌است.

انگشتر نقره حدید طبیعی و معدنی یا علی بن موسی الرضا (ع) کد 172
نمونه‌ی انگشتر حدید

از گذشته، مواردی را به‌عنوان خواص سنگ حدید ذکر کرده‌اند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به تنظیم گردش خون، درمان فشار خون، تنظیم چاکرای اول و تقویت تمرکز اشاره کرد.

برای خرید انواع انگشتر نقره حدید از لینک زیر استفاده کنید:

کاتالوگ انگشترهای نقره حدید

6- زمرد

سنگ زمرد

 زمرد از شناخته‌شده‌ترین سنگ‌های انگشتر است. از قرن‌ها پیش از زمرد برای جواهرسازی استفاده شده‌است. جالب آن‌که زمرد به‌معنای سبز است و در گذشته تقریباً هر سنگ سبزرنگی را با نام زمرد می‌خوانده‌اند.

زمرد سنگی از جنس سیلیکات آلومینیوم و بریلیوم است. این سنگر عمدتاً در آمریکای جنوبی و تا حدی در کشورهای روسیه و افغانستان یافت می‌شود. نکته‌ی جالب آن‌که عمده‌ی سنگ‌های زمرد که در جواهرسازی استفاده می‌شوند، سنگ‌هایی هستند که کارهایی روی آن‌ها برای بهینه‌سازی انجام شده‌است. این مسئله به دلیل این است که سنگ اصلی زمرد معمولاً دارای شکستگی‌های بسیار است.

رنگ سبز زمرد بسیار زیباست و همین باعث شده که زمرد هرچه سبزتر و درخشان‌تر باشد ارزش بیشتری نسبت به زمردهای مات داشته باشد. گفته می‌شود زمرد برای تقویت قلب و گردش خون مفید است. همچنین از گذشته روی زمرد برای جلوگیری از صرع تأکید بسیاری کرده‌اند. افزون بر این، در چاکرادرمانی از زمرد به‌عنوان سنگی مؤثر در چاکرای چهارم یعنی قلب یاد می‌کنند.

انواع انگشتر زمرد را می‌توانید از فروشگاه رینگ حدید تهیه کنید. روی لینک زیر کلیک کنید و سری به کاتالوگ انگشترهای زمرد در فروشگاه رینگ حدید بزنید:

انگشترهای زمرد در فروشگاه نقره حدید

7- لاجورد

انواع سنگ‌های انگشتر
لاجورد – از مشهورترین سنگ‌های انگشتر

لاجورد هم از معروف‌ترین و البته محبوب‌ترین سنگ‌های انگشتر است. لاجورد سنگی آبی‌رنگ و جذاب است که زیبایی شاخص و چشم‌گیری دارد. این سنگ چون به‌خوبی از قابلیت پودرشدن و به‌ویژه کنده‌کاری‌شدن برخوردار است، از هزاران سال پیش برای جواهرسازی استفاده شده‌است. امروز لاجورد افغان بهترین سنگ لاجورد جهان است، اما جالب است که در گذشته هم افغانستان منبع اصلی سنگ لاجورد بوده‌است. می‌گویند در جواهرات فراعنه‌ی مصر، به‌وفور از لاجورد استفاده شده‌است.

رگه‌های طلایی که روی لاجورد دیده می‌شوند را با نام پیریت می‌شناسند. عده‌ای علاقه دارند که لاجورد را یک‌دست‌تر و بدون این رگه‌های طلایی تهیه کنند. معمولاً هم نگین‌های لاجوردِ بدون رگه‌های طلایی و سفید ارزش بیشتری دارند.

انگشتر نقره لاجورد افغان کد 149
نمونه‌ی انگشتر لاجورد افغان

در چاکرادرمانی گفته می‌شود که لاجورد روی چاکرای پنجم و چاکرای ششم تأثیر می‌گذارد. این سنگ همچنین در برخی منابع به‌عنوان سنگی مفید برای درمان تنگی نفس نام برده شده‌است. اما فارغ از این‌ها، چیزی که لاجورد را محبوب کرده زیبایی خیره‌کننده‌‌ی آن است. دستبندها، گردنبندها، تسبیح‌ها و انگشترهایی که دارای نگین لاجورد هستند، زیبایی چشم‌گیر و جذابی دارند.

انواع انگشتر لاجورد را می‌توانید در لینک زیر ببینید:

کاتالوگ انگشترهای لاجورد در فروشگاه رینگ حدید

8- یاقوت

یاقوت هم از معروف‌ترین و بهترین سنگ‌های انگشتر نقره است و البته از آن‌هاست که قیمت بالایی دارند. می‌دانید که برخی از سنگ‌های انگشتر قیمتی هستند و وجود آن‌ها کافی‌ست تا قیمت انگشتر نقره بسیار بالا برود. البته عمدتاً از دو نوعِ یاقوت سرخ [Red Ruby] و یاقوت کبود [Sapphire] برای انگشتر استفاده می‌شود و معمولاً هم در عنوان انگشتر ذکر می‌شود که نگین آن از نوع یاقوت سرخ است یا یاقوت کبود.

نام یاقوت سرخ یا روبی از ریشه‌ی یونانی روبئوس به معنی سُرخ برگرفته شده‌است. اما نام یاقوت کبود از ریشه‌ی لاتین و به معنی آبی برگرفته شده‌است. برخی روایت‌ها نشان می‌دهند که یاقوت کبود آن‌هنگام به وجود آمده که «ده فرمان حضرت موسی» روی لوح‌ها نوشته شده‌اند.

درجه‌ی سختی هر دو سنگ یاقوت سرخ و یاقوت کبود 9 است و از این رو این سنگ‌های یاقوت، پس از الماس سخت‌تری سنگ‌ها هستند.

انگشتر نقره یاقوت کبود آفریقا کد 135
نمونه‌ی انگشتر یاقوت کبود

یاقوت کبود معمولاً آبی است، اما گاه یاقوت زرد و سبز و نارنجی را هم در مجموعه‌ی یاقوت کبود حساب می‌کنند. از آن سو، یاقوت سرخ معمولاً قرمز است، اما یاقوت صورتی را هم جزو یاقوت سرخ حساب می‌کنند.

در گذشته یاقوت کبود سمبلی از فرزانگی و دانایی بوده‌است. همچنین یاقوت سرخ در مشرق‌زمین نمادی از زندگی است. گفته می‌شود در برخی فرهنگ‌ها یاقوت سرخ را به‌عنوان قطراتی از خون مادر زمین می‌شناسند.

خوشبختانه انواع انگشتر یاقوت هم در فروشگاه رینگ‌حدید عرضه شده‌اند. از لینک زیر برای دسترسی به انگشترهای یاقوت استفاده کنید:

خرید انگشتر یاقوت

دسته بندی بلاگ
اشتراک گذاری

نوشتارهای مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت