کد تخفیف 100 هزار تومانی برای خریدهای بالای 800 هزار تومان: ring10

سنگ لاجورد | از تاریخچه تا خواص سنگ لاجورد

آرش شمسیآرش شمسی
320 بازدید
از تاریخچه تا خواص سنگ لاجورد

لاجورد یا لاپیس‌لازولی (Lapis lazuli) یکی از سنگ‌های پرطرفدار و پرکاربرد در ساخت جواهرات است. رنگ آبی چشم‌نواز این سنگ به همراه رگه‌های طلایی که در آن دیده می‌شوند، ترکیبی زیبا شکل داده‌اند که از قرن‌ها پیش توجه انسان را به خود جلب کرده‌اند. این سنگ در بسیاری از آثار باستانی برجامانده از تمدن‌های دره‌ی سند، مصر، بین‌النهرین و ایران استفاده شده‌‌است. درحال‌حاضر از سنگ لاجورد برای ساخت زیورآلات مختلف همچون انگشتر نقره لاجورد یا  مدال و دستبند لاجورد استفاده می‌شود. در ادامه به معرفی سنگ لاجورد یا لاپیس لازولی خواهیم پرداخت.

لاجورد یا سنگ لاپیس لازولی چیست؟

لاجورد یا لاپیس لازولی نوعی سنگ متشکل از چند ماده‌ی معدنی است. مواد معدنی لازولیت، کلسیت و پیریت اجزای اصلی تشکیل‌دهنده‌ی این سنگ هستند و گاهی در ساختارش مواد معدنی دیگری مثل دیویسید، آمفیبول، فلدسپات و میکا هم دیده می‌شود.

رنگ آبی لاجورد ناشی از وجود عنصر لازولیت است. نقاط سفید روی لاجورد به‌خاطر وجود کلسیت به‌وجود می‌آیند و رگه‌های طلایی داخل سنگ را عنصر پیریت ایجاد می‌کند. به‌طورکلی هرچه میزان کلسیت و نقاط سفیدرنگ روی سنگ کمتر باشند، ارزش‌اش بیشتر می‌شود و لاجورد در بهترین حالت فاقد این عنصر است. لکه‌های طلایی، به‌ویژه اگر به‌شکلی زیبا در سنگ پراکنده شده باشند، باعث بیشترشدن ارزش سنگ می‌شوند. درصورتی‌که پیریت موجود در سنگ بیش‌ازاندازه زیاد باشد، رنگ سنگ متمایل به سبز خواهد شد و حالتی کدر پیدا می‌کند. این نوع لاجورد کیفیت و ارزشی پایین‌تر از لاجوردهایی آبی با رگه‌های طلایی دارد.

ساختار لاجورد این امکان را فراهم ساخته که بتوان از آن انواع زیورآلات، مجسمه، ظروف تزئینی و کاربردی و موزائیک ساخت. در گذشته از این سنگ به‌عنوان لوح برای کنده‌کاری نقوش و متون مختلف استفاده شده‌است. همچنین در بعضی از بناها مثل کلیسای جامع سنت اسحاق در سن‌پترزبورگ روسیه، از این سنگ استفاده شده‌است.

علاوه بر این‌ها، با پودرکردن لاجورد می‌توان به رنگ آبی بسیار زیبایی دست پیدا کرد. ظاهراً کلئوپاترای مصری از این پودر برای آرایش استفاده می‌کرده‌است. هنرمندان نقاش هم تا پیش از ورود رنگ‌های صنعتی به بازار، رنگدانه‌های اولترامارین این پودر را برای ساخت انواع رنگ آبی به‌کار می‌گرفته‌اند و بسیاری از تابلوهای شناخته‌شده‌ی نقاشی به‌لطف این سنگ خلق شده‌اند.

از تاریخچه تا خواص سنگ لاجورد

تاریخچه‌ی سنگ لاجورد

قرن‌ها پیش انسان لاجورد را می‌شناخته و از آن برای ساخت زیورآلات، مدال‌ها، مجسمه‌ها، ظروف و سایر اشیا استفاده می‌کرده‌است. رنگ بسیار زیبا و خیره‌کننده‌ی لاجورد و امکان تراش سنگ و حکاکی روی آن، از مهم‌ترین عواملی هستند که توجه گذشتگان را به این سنگ جلب کرده‌اند. ساکنان دره‌ی سند بیش از ساکنان دیگر نقاط به لاجورد دسترسی داشته‌اند و درنتیجه آثار باستانی‌ای که در ساخت‌شان از لاجورد استفاده شده، بیشتر مربوط به فرهنگ این ناحیه هستند. علاوه بر مردم این ناحیه، ساکنان مصر، چین، یونان و روم هم به لاجورد توجهی ویژه داشته‌اند و آن را مانند سایر سنگ‌های آبی‌رنگ، مثل یاقوت کبود، ارزشمند می‌دانسته‌اند.

امروز منابع اصلی لاجورد کره‌ی زمین در افغانستان و ایالت بدخشان فعلی قرار دارند. در گذشته لاجورد از کوهستان‌های صعب‌العبور این منطقه استخراج می‌شده و توسط کاروان‌های تجاری به سایر مناطق، به‌ویژه هندوستان، مصر، بین‌النهرین و یونان می‌رفته‌است.

بعضی از اشیای پیداشده در سایت باستان‌شناسی بیرانا (Bhirrana) در ایالت هرایانا در هند شامل قطعاتی از سنگ لاجورد بوده‌اند. بیرانا تمدنی شکل‌گرفته پیش از تمدن‌های دره‌ی سند است و قدمت‌اش به هزاره‌ی هشتم تا هفتم پیش‌ازمیلاد می‌رسد.

در اشیای برجامانده از تمدن دره‌ی سند، مربوط به 7570 تا 1900 سال پیش‌ازمیلاد، هم آثاری از سنگ لاجورد پیدا شده‌است. در آثار باستانی مربوط به قرن چهارم پیش‌ازمیلاد در شمال بین‌النهرین و قرن سوم پیش‌ازمیلاد در شهر سوخته در جنوب‌غربی ایران هم اشیایی لاجوردی کشف شده‌اند که بیشتر به‌شکل مهره بوده‌اند. تمدن سومر در قرن سوم پیش‌ازمیلاد و همچنین آکدی‌ها، آشوری‌ها و بابلی‌ها از این سنگ برای ساخت انواع اشیا استفاده می‌کرده‌اند. آثار باستانی پیداشده در مصر مربوط به 3300 تا 3100 سال پیش‌ازمیلاد هم شامل قطعات متعدد لاجورد اند.

ریشه‌ی اسم سنگ لاپیس لازولی

لاپیس لازولی ترکیبی از دو اسم است. بخش اول یعنی «لاپیس» کلمه‌ای لاتین به‌معنی «سنگ» است و کلمه‌ی دوم که ریشه در واژه‌ی فارسی لاژورد دارد، به‌معنی «آسمان» یا «بهشت» است. همان‌طور که اشاره کردیم منبع اصلی لاجورد جهان در افغانستان است و علت این‌که ریشه‌ی اسم این سنگ به‌زبان فارسی می‌رسد هم همین است. واژه‌ی فارسی لاژورد در زبان عربی به‌شکل «لازود» و سپس در زبان لاتین به‌‎شکل «لازولوم» درآمده و قسمت دوم اسم سنگ یعنی «لازولی» برگرفته از شکل ژنی فرم لاتین کلمه است.

ریشه‌ی کلمه‌ی لاجورد با رنگ آبی در ارتباط است و علت استفاده از آن برای نامیدن این سنگ مهم‌ترین مشخه‌ی ظاهری آن، یعنی رنگ آبی خیره‌کننده‌اش، است. کلمه‌ی «azul» به‌معنی آبی در زبان‌های اسپانیایی و پرتغالی هم ریشه در همین واژه دارند.

منابع لاجورد در جهان

لاجورد در قسمت‌های مختلف کره‌ی زمین پیدا می‌شود، اما کیفیت هیچ کدام به‌پای لاجوردهایی که از کوه‌های افغانستان استخراج می‌شوند، نمی‌رسد. سنگ لاجورد در کشورهای شیلی، دریاچه‌ی بایکال در سیبری، پاکستان، کانادا، ایالت کلرادو در آمریکا و آنگولا هم پیدا شده‌است.

بهترین لاجوردهای افغانستان در ایالت بدخشان وجود دارند. سنگ‌های این منطقه به‌شکل بلوک‌های درشت دیده می‌شوند و همین خود یکی از علل اصلی محبوبیت زیادشان است. لاجوردهای افغانستان را به‌نام سنگ لاجورد افغان (Afghan) و گاهی لاجورد فارسی یا ایرانی (Persian) می‌شناسند.

لاجوردهای پاکستان بیشتر در کوه‌های چاگای در نزدیکی مرز افغانستان پیدا می‌شوند و از نظر کیفیت به لاجوردهای افغانستان نزدیک اند.

از تاریخچه تا خواص سنگ لاجورد

لاجوردهایی که در ایالت کلرادوی آمریکا پیدا می‌شوند کیفیت پایین‌تری نسبت به لاجوردهای افغانستان دارند و پیریت موجود در آن‌ها بیشتر است. لاجوردهای ایالت کالیفرنیا باز هم کیفیت پایین‌تری دارند و لکه‌های سفید روی‌شان نسبتاً زیاد است و البته از رنگ آبی هم فاصله‌ی تقریباً زیادی دارند.

لاجوردهای شیلی (Chilean Lapis Lazuli) کیفیت پایین‌تری نسبت به لاجوردهای افغان دارند و از آن‌جا که استخراج‌شان چه به‌خاطر شرایط جغرافیایی و چه به‌خاطر شرایط سیاسی آسان‌تر است، بیشتر از لاجوردهای افغان موجود اند. ذخیره‌ی لاجورد شیلی در شهرستان اویه قرار گرفته و در سال‌های اخیر مقدار زیادی لاجورد از آن استخراج شده‌است. لاجورد شیلی بیشتر رنگ آبی-خاکستری دارد و برخلاف لاجوردهای افغان در آن رگه‌های طلایی دیده نمی‌شود.

لاجوردهایی که در ناحیه‌ی سیبری قرار دارند (siberian lapis lazuli)، دارای مقدار بسیار زیادی کلسیت اند و بخش بسیار زیادی از ساختارشان سفیدرنگ است. این نوع لاجوردها اگرچه گاهی در نگاه اول هیچ شباهتی به لاجوردهای افغان ندارند، بسیار زیبا هستند و ظاهرشان به محیط جغرافیایی آن منطقه بی‌شباهت نیست.

ذخیره‌ی لاپیس لازولی کانادا در جزیره‌ای به‌نام بافین در 15 کیلومتری شمال دریاچه‌ی هاربر و در نزدیکی تنگه‌ی هادسون پیدا شده‌است. گاهی به سودالیت که از نظر ظاهری به لاجورد شبیه است لاپیس کانادایی (Canadian Lapis) یا سنگ آبی کانادا گفته می‌شود. این نوع سنگ ممکن است با لاجورد اشتباه گرفته شود و حتی فرصت را برای سودجویی بعضی فروشندگان فراهم می‌کند.

ایتالیا، موگوک میانمار، ایران، شبه‌جزیره‌ی سینا در مصر، آرژانتین، هند ، برمه و رشته‌کوه پامیر هم از دیگر نقاطی هستند که در آن‌ها ذخایر لاجورد پیدا شده‌است.

ویژگی‌های سنگ لاجورد یا لاپیس لازولی

1- ویژگی‌های فیزیکی سنگ لاجورد

لاجورد به‌رنگ آبی تیره یا همان آبی لاجوردی، آبی مایل به بنفش و آبی مایل به سبز دیده می‌شود و جزو سنگ‌های شفاف تا نیمه‌شفاف است. وزن مخصوص خالص این سنگ 2.38 تا 2.45 است که درصورت وجود پیریت بیشتر می‌شود.

2- ویژگی‌های شیمیایی سنگ لاجورد

آنالیز:

 • Cu: 55.31%
 • H: 58%
 • O: 37.14%
 • C: 6.97%
 • جرم مولکولی: 344.67 گرم

فرمول شیمیایی: سنگ لاجورد از مواد معدنی مختلفی تشکیل شده که هر یک فرمول شیمیایی خاص خود را دارد.

قسمت عمده‌ی سنگ لاجورد را لازوریت با فرمول شیمیایی (Na,Ca)8(AlSiO4)6(SO4,S,Cl)2، هوینیت با فرمول شیمیایی (Na,Ca)4-8(AlSiO4)6(SO4)1-2، سودالیت با فرمول شیمیایی Na8(AlSiO4)6Cl2، نوزلیت با فرمول شیمیایی Na8(AlSiO4)6SO4، کلسیت با فرمول شیمیایی CaCO3 و پیریت با فرمول شیمیایی FeS2 تشکیل می‌دهند.

3- ویژگی‌های کانی‌شناسی سنگ لاجورد

 • سختی: 5 تا 5.5
 • جلا: شیشه‌ای
 • رخ: چرب
 • رنگ خاکه: آبی کم‌رنگ
 • سطح شکستگی: صدفی
 • رخ: کامل {001}، خوب {100}
 • رده‌بندی: کربنات‌ها

4- ویژگی‌های معدن‌شناسی سنگ لاجورد

مناطق اکتشاف گوهر: کانی ثانویه در منطقه‌ی اکسیداسیون، در قسمت زیرین زون‌های اکسیدی ذخایر مس

بیشترین احتمال کشف در ایران: کانسار مزرعه در 20 کیلومتری شمال اهر و 5 کیلومتری شمال روستای مزرعه، کانسار سونگون در 40 کیلومتری شمال‌ غرب اهر، کانسار کرمان در غرب و جنوب غربی کرمان در ارتفاع 2400 متری، کانسار سرچشمه در 60 کیلومتری جنوب رفسنجان در ارتفاع 2500 تا 2700 متری، کانسار بایچه‌باغ در 120 کیلومتری غرب زنجان، کانسار 100 کیلومتری جنوب و جنوب غربی میانه، کانسار انارک در 300 کیلومتری شرق و شمال شرقی اصفهان

شکل سنگ معدن: ورقه‌ای، استالیگتیتی و منشوری

کانی‌های هم‌یافت: مالاکیت، کوپریت، مس طبیعی و اکسیدهای آهن

کانی‌های قابل‌اشتباه: دومورتیت، لازولیت و سودالیت

تولیدکنندگان عمده: افغانستان، استرالیا، شیلی، نامبیا، چین، منطقه‌ی شوروی سابق، آمریکا و فرانسه

5- ویژگی‌های بلورشناسی نوری سنگ لاجورد

 • ضریب شکست نوری: تقریباً 1.5
 • خواص نور متقارب: دومحوری (+)
 • بیرفرنژانس نور پلاریزه: 0.0180
 • سیستم تبلور: مونوکیلینیک

از تاریخچه تا خواص سنگ لاجورد

قیمت‌گذاری سنگ لاجورد

رنگ، شفافیت، تراش و وزن مهم‌ترین عواملی هستند که در ارزش‌گذاری سنگ لاجورد لحاظ می‌شوند.

باارزش‌ترین سنگ لاجورد از نظر رنگ سنگی است که به‌رنگ آبی تیره یا آبی مایل به بنفش باشد، رنگی یکدست داشته باشد و نقاط سفید ناشی از وجود کلسیت در آن دیده نشوند. همان‌طور که اشاره کردیم وجود مقداری پیریت، به‌ویژه درصورت توزیع خوش‌نما، ارزش لاجورد را بیشتر می‌کند. این که چه مقدار پیریت و رگه‌های طلایی قیمت لاجورد را بیشتر می‌کند و از کجا به بعد قیمت سنگ افت می‌کند، بستگی به نظر و سلیقه‌ی شخصی خریداران دارد.

تراش ماهرانه و هنرمندانه‌ی لاجورد باعث می‌شود رگه‌های طلایی موجود در سنگ توزیع زیبایی پیدا کند و درخشش لاجورد در بهترین حالت ممکن‌اش نمایان شود. درنتیجه تراش، یکی از فاکتورهای مهم در ارزش‌گذاری لاجورد است. لاجورد معمولاً به‌شکل‌های کابوشن، مهره‌ای و تخت تراشیده می‌شود.

لاجورد سنتتیک، سنگ‌های مشابه لاجورد و لاجورد تقلبی

نمونه‌های سنتتیک لاجورد هم مثل بسیاری از دیگر سنگ‌های قیمتی ساخته شده‌اند و به‌وفور در بازار عرضه می‌شوند. لاجورد سنتتیک خواص شیمیایی و فیزیکی مشابهی نسبت به لاجورد معدنی اصل دارد و تفاوت اصلی‌اش با لاجورد اصل این است که در آزمایشگاه ساخته می‌شود. در این راستا، لاجورد ژیلسون از شناخته‌شده‌ترین لاجوردهای سنتتیک است که از نظر ظاهری شباهت زیادی به لاجورد اصل دارد و حتی در آن رگه‌های طلایی هم دیده می‌شود.

البته باید توجه داشت که گاهی لاجوردهایی که در طبیعت شکل گرفته‌اند، بهسازی می‌شوند تا رنگ بهتری داشته باشند، در این شرایط لاجورد به‌عنوان لاجورد اصل و معدنی شناخته می‌شود، نه لاجورد سنتتیک.

همچنین ممکن است گاهی لاجوردهایی که قابل‌تراش نیستند را بازسازی (Reconstruction) کنند. در این حالت این قطعات ریز سنگ را پودر ‌می‌کنند و آن را با قالب و رزین به‌شکل لاجورد تراش‌خورده درمی‌آورند. این روش در بازسازی جواهرات دیگری مثل فیروزه هم کاربرد دارد. در این شرایط محصول نهایی درواقع تشکیل‌شده از قطعات لاجورد است، اما هرگز کیفیت سنگ لاجورد تراش‌خورده را ندارد. درواقع می‌توان گفت در این حالت تنها افشانکردن نحوه‌ی ساخت محصول نهایی ست که باعث می‌شود آن را لاجورد تقلبی به‌حساب بیاوریم.

لاجورد سنتتیک یا مصنوعی می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای خریدارانی باشد که به لاجورد علاقه دارند، اما نمی‌خواهند پول زیادی برای خرید لاجورد اصل پرداخت کنند.  بااین‌حال این امکان وجود دارد که بعضی از فروشندگان لاجورد سنتتیک را به‌عنوان لاجورد اصل معدنی به‌فروش برسانند و درنتیجه لازم است حین خرید زیورآلاتی که شامل لاجورد هستند، دقت کافی برای تشخیص لاجورد اصل از لاجورد مصنوعی یا سنتتیک به‌خرج داد.

درحقیقت موضوع مهم خرید لاجورد سنتتیک یا حتی بدلی نیست، بلکه موضوع خرید این لاجوردها به‌جای لاجورد اصل و پرداخت مبلغی معادل ارزش لاجورد اصل برای دریافت لاجورد غیراصل است.

گاهی ممکن است بعضی از سنگ‌ها با مقداری تغییرشکل به‌عنوان لاجورد به‌فروش برسند و قیمت پایین‌تر این سنگ‌ها راه را برای سودجویی از این طریق باز می‌کند. گذشته‌ازاین این امکان وجود دارد که بعضی از فروشندگان حتی اشیای رزینی، پلاستیکی یا شیشه‌ای به‌رنگ لاجورد را به‌جای لاجورد اصل معدنی بفروشند. هیچ‌کدام از این سنگ‌ها یا اشیا ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی لاجورد را ندارند و به‌عنوان لاجورد بدلی یا تقلبی شناخته می‌شوند.

جاسپر، هولیت، انواع کالسدونی و یشم کوهی از جمله رایج‌ترین سنگ‌هایی هستند که ممکن است به‌رنگ لاجوردی درآیند و به‌جای لاجورد معدنی به‌فروش برسند. همچنین امکان اشتباه‌گرفتن لاجورد با سنگ‌هایی مثل لازولیت، سودالیت، دوموتریت و آزوریت که به‌طورطبیعی به لاجورد شبیه اند وجود دارد.

گاهی با رنگ‌آمیزی جاسپر بی‌رنگ یا کم‌رنگ یا سنگ آهن با فروسیانید، سنگ‌هایی به‌شکل لاجورد درست می‌کنند که آن را با نام‌های لاپیس سوئیس (Swiss Lapis) یا لاپیس آلمان یا لاپیس ژرمن (German lapis) می‌شناسند. همان‌طور که گفتیم لاپیس کانادایی هم که درواقع همان سودالیت است ممکن است به‌جای لاجورد فروخته شود. همچنین ممکن است سنگ مرمر دولومیت را با رنگ‌آمیزی به‌شکل لاجورد درآورند؛ این نوع لاجورد تقلبی به‌نام لاجورد کوه جید (Mountain Jade Lapis) شناخته می‌شود.

در بعضی شرایط برای پایین‌آوردن قیمت لاجورد، قطعه‌ای نسبتاً بزرگ از یک کانی ارزان‌قیمت‌تر را با لاجورد می‌پوشانند. به این نوع جواهرات به‌طورکلی جواهرات مرکب (Composite Gemstones) گفته می‌شود و هدف اصلی از ساخت آن‌ها به‌دست‌آوردن جواهری با ظاهر جواهر اصلی، اما با وزن و ابعاد بیشتر و البته قیمت کمتر است. البته که درصورت افشای حقیقت، این روش، روشی خوب برای ارائه‌ی جواهرات زیبا با قیمت پایین به آن‌ دسته خریدارانی ست که نمی‌خواهند پول زیادی برای خرید جواهرات گران‌قیمت بپردازند، اما در این حالت هم عدم افشای واقعیت باعث می‌شود محصول نهایی را لاجورد تقلبی یا بدلی به‌حساب آوریم.

از تاریخچه تا خواص سنگ لاجورد

نحوه‌ی تشخیص لاجورد اصل از لاجورد بدلی و سنتتیک

نکات زیر می‌توانند به تشخیص لاجورد اصل از لاجورد بدلی کمک کنند:

1- لاجورد متشکل از چند ماده‌ی معدنی ست و برعکس بسیاری از نمونه‌های تقلبی هرگز بافت یکدست و منظمی ندارد.

2- لاجورد نسبت به اشیای رزینی یا شیشه‌ای سنگین‌تر است و همچنین بر اثر تماس با دست همچنان سرد باقی می‌ماند، درحالی‌که نمونه‌های تقلبی بعد از مدتی گرم می‌شوند.

3- لاجورد طبیعی مات است و حالت مومی دارد، اما لاجوردهای تقلبی اغلب روشن و شفاف اند.

4- رگه‌های طلایی در لاجوردهای بدلی اغلب یا وجود ندارند یا درصورت وجود صاف، منظم و یکنواخت اند و الگوی آن‌ها حتی در لاجورد ژیلسون هم با کمی دقت، کاملاً از الگوی پیریت در لاجورد اصل قابل‌تشخیص است.

5- وجود لکه‌های سفید به‌مقدار زیاد و نبودن رگه‌های زرد، احتمال بدلی‌بودن لاجورد را بیشتر می‌کند. در این شرایط احتمال این‌که سنگ درواقع سودالیت باشد بسیار زیاد است.

6- در بسیاری از موارد رنگ سنگ‌های رنگ‌شده‌ای که به‌جای لاجورد عرضه می‌شوند، بر اثر تماس با استون پاک می‌شود. این درباره‌ی لاجورد اصل هرگز اتفاق نمی‌افتد و درنتیجه می‌توان این آزمایش را بدون نگرانی از آسیب‌دیدن لاجورد اصل انجام داد.

7- یکی از روش‌های تشخیص لاجورد اصل از اشیای پلاستیکی، رزینی یا شیشه‌ای ضربه‌زدن به سطح آن با دندان است. لاجورد اصل بر اثر تماسی کوچک با دندان صدایی تیزتر و بلندتر از صدای برخورد پلاستیک، زرین یا شیشه دارد.

بهترین راهکار برای جلوگیری از خرید لاجورد تقلبی به‌جای لاجورد اصل مراجعه به فروشندگان معتبر است. از آن‌جا که امکان تشخیص لاجورد اصل در آزمایشگاه‌های گوهرشناسی وجود دارد، عرضه‌ی لاجورد تقلبی به‌جای لاجورد اصل می‌تواند به حسن‌شهرت و اعتبار این فروشندگان لطمه بزند و درنتیجه معمولاً این فروشندگان سنتتیک، بدلی یا اصل‌بودن لاجورد و سایر جواهرات‌شان را صادقانه افشا می‌کنند. همچنین می‌توان لاجوردهایی را برای خرید انتخاب کرد که دارای تأییدیه از مراکز معتبر گوهرشناسی باشند.

انگشتر نقره لاجورد افغان کد 149
نمونه‌ی انگشتر لاجورد افغان

خواص سنگ لاجورد

لاجورد در گذشته‌ی دور سنگی مقدس و سودمند شناخته می‌شده و اکنون هم بسیاری خواص و فواید متعددی برای آن قائل اند. این سنگ در چاکرادرمانی، فنگ‌شویی و سنگ‌درمانی جایگاه مهمی دارد.

1- خواص سنگ لاجورد در باورهای کهن

درگذشته باور داشته‌اند که لاجورد از سوی خدایان فرستاده شده و درنتیجه آن را نمادی از قدرت خدایان به‌شمار می‌آورده‌اند. افسانه‌ای کهن درباره‌ی لاجورد وجود دارد که براساس آن خداوند هنگام خلق جهان نقطه‌ای را بسیار تاریک و تیره می‌بیند و درنتیجه مقداری آب از آسمان برداشته و در آن نقطه پراکنده می‌کند و درنتیجه لاجورد شکل می‌گیرد.

لاجورد از قدیم به‌عنوان یکی از سنگ‌های محافظ شناخته می‌شود که همراه‌داشتن‌شان دارنده‌ی سنگ را از خطرات و بلاها مصون نگاه می‌دارند. این سنگ بسیار آرامش‌بخش است و باعث کاهش استرس و فشارهای روانی می‌شود و حتی به افرادی که دچار حمله‌های عصبی می‌شوند کمک می‌کند بهتر وقوع این حملات را پیش‌بینی کنند.

مصریان باستان از این سنگ برای به‌دست‌آوردن دانش مقدس استفاده می‌کرده‌اند و به‌کمک آن به شهود و بینش معنوی دست می‌یافته‌اند. لاجورد در مصر باستان به‌اندازه‌ی طلا ارزشمند بوده و درحقیقت هم رنگ آبی آن، مکمل بسیاری خوبی برای فلز موردعلاقه‌ی مصریان باستان، یعنی طلا، است. در هند از لاجورد برای دفع انرژی‌های منفی و دست‌یافتن به آرامش استفاده می‌شده و در قرون وسطی بسیاری باور داشته‌اند که با پوشیدن زیورآلاتی با نگین لاجورد رویاهای‌شان به‌ حقیقت می‌پیوندند.

2- خواص سنگ لاجورد در سنگ‌درمانی مدرن

درحال‌حاضر لاجورد یکی از سنگ‌هایی ست که در لیتوتراپی مورداستفاده قرار می‌گیرند. لیتوتراپی به‌عنوان یک طب مکمل و جایگزین از سنگ‌ها برای درمان بیماری و کنترل‌شان استفاده می‌کند.

لاجورد می‌تواند به درمان مشکلات خواب و بسیاری از بیماری‌های روانی مثل استرس و افسردگی کمک کند و سیستم ایمنی بدن را بهبود ببخشد. این سنگ در درمان میگرن، آسم و زخم‌های گوارشی مؤثر است و می‌تواند به کاهش فشار خون، تصفیه‌ی خون، درمان بیماری‌های پوستی و کلیوی کمک کند. این سنگ به زنان باردار کمک می‌کند دوران بارداری را آسان‌تر سپری کنند و زایمان راحت‌تری داشته باشند. لاجورد همچنین در درمان بیماری‌های مرتبط به غده‌ی تیروئید، گلو درد، مشکلات گفتاری و زخم‌های دهانی بسیار مؤثر است.

3- خواص سنگ لاجورد در چاکرا درمانی

لاجورد به‌طورمستقیم با چاکرای پنجم مرتبط است و می‌تواند چاکرای ششم را هم تحت‌تأثیر قرار دهد. تعادل انرژی در چاکرای پنجم باعث تقویت خودآگاهی، اعتمادبه‌نفس بیشتر و برقراری ارتباط بهتر با دیگران می‌شود.

با تنظیم فعالیت این چاکرا می‌توان مشکلاتی مثل خجالتی‌بودن بیش‌ازاندازه، ناتوانی در برقراری ارتباط با دیگران، اعتمادبه‌نفس پایین، مشکل در تکلم و پرحرفی را برطرف کرد. بازشدن چاکرای پنجم به‌کمک لاجورد همچنین به درمان کم‌کاری یا پرکاری تیروئید، زخم‌های دهانی، مشکلات تنفسی و مشکلات شنوایی کمک می‌کند.

یکی از نتایج بازکردن چاکرای پنجم با استفاده از سنگ لاپیس لازولی امکان برقراری روابط دوستانه‌ی بهتر و نزدیک‌تر با دیگران، به‌ویژه برای افرادی ست که در برقراری رابطه با دیگران دچار مشکل اند، است. این سنگ به بیان راحت‌تر افکار و احساسات کمک می‌کند و درنتیجه گزینه‌ای بسیار خوب برای آن دسته افرادی ست که با این مشکل مواجه اند یا کمرو و خجالتی هستند. صداقت و صراحت گفتار و توانایی تشخیص دروغ از دیگر نتایج فعالیت منظم این چاکرا هستند.

سنگ لاجورد همچنین می‌تواند بر چاکرای ششم یا همان چشم سوم تأثیر بگذارد و به بینش روشن‌تر و درک عمیق‌ترکمک کند.

4- خواص سنگ لاجورد در فنگ‌شویی

در باگوآی فنگ‌شویی نزدیک‌ترین گوشه به قسمت ورودی اتاق از سمت چپ، به‌نام گوشه‌ی ژن (Gen) شناخته می‌شود و این قسمت از فضا ناحیه‌ای ست که به مهارت، دانش و پاکسازی درونی اختصاص دارد. قراردادن لاجورد در این قسمت از فضا به فعال‌ترکردن این ناحیه و تقویت خودشناسی، بینش و خرد کمک می‌کند.

با قراردادن لاجورد در قسمت کیان (Qian) که نزدیک‌ترین گوشه به ورودی اتاق از سمت راست است، می‌توان به فعال‌کردن این ناحیه کمک کرد. این قسمت از فضا با افراد حمایت‌کننده و سفر در ارتباط است. دریافت حمایت بیشتر از دیگران و برقراری ارتباط کلامی بهتر با دیگران، از نتایج فعال‌ترکردن این قسمت از فضا هستند.

قراردادن لاجورد در اتاق یا فضای مخصوص مدیتیشن باعث داشتن تمرکز و خودآگاهی بیشتر می‌شود و قراردادن این سنگ در اتاق کار به خلاقیت بیشتر و رابطه‌ی بهتر با دیگران کمک می‌کند. همچنین هنرمندان با قراردادن لاجورد در اتاق کارشان یا پوشیدن انواع جواهرات لاجورد می‌توانند آثار هنری خلاقانه‌تری بیافرینند.

انگشتر نقره لاجورد اعلای افغان کد 081
نمونه‌ی انگشتر لاجورد افغان

خرید انگشتر لاجورد

انواع انگشتر لاجورد را می‌توانید در فروشگاه رینگ حدید سفارش دهید. روی لینک زیر کلیک کنید و سری به کاتالوگ انگشترهای لاجورد در فروشگاه رینگ حدید بزنید:

کاتالوگ انگشترهای لاجورد

همچنین با کلیک روی لینک زیر می‌توانید نگاهی به تمامی انگشترهای موجود در فروشگاه رینگ حدید داشته باشید:

کاتالوگ کل انگشترهای نقره فروشگاه رینگ حدید

دسته بندی بلاگ
اشتراک گذاری

نوشتارهای مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت