کد تخفیف 100 هزار تومانی برای خریدهای بالای 800 هزار تومان: ring10

راهنمای سنگ یاقوت کبود یا سافیر + خواص یاقوت کبود

آرش شمسیآرش شمسی
328 بازدید
ویژگی‌های سنگ یاقوت کبود

یاقوت کبود یا سافیر (Sapphire) نوعی سنگ قیمتی است که با تراش کروندوم معدنی به‌دست می‌آید. کروندوم در طبیعت به رنگ‌های مختلفی همچون قرمز، آبی، صورتی، نارنجی، بنفش، زرد، سیاه و حتی بی‌رنگ تشکیل می‌شود. کروندوم‌های قرمز یا مایل به قرمز به‌نام یاقوت سرخ یا روبی شناخته می‌شوند و کروندوم‌هایی که رنگی به‌غیر از قرمز دارند را یاقوت کبود یا سافیر می‌نامند. پیش‌تر در نوشته‌ای به معرفی سنگ یاقوت سرخ پرداخته‌ایم و در این نوشتار به معرفی سنگ یاقوت کبود یا سافیر خواهیم پرداخت.

یاقوت کبود چیست؟

چنان‌که در بالا گفته شد، یاقوت کبود یا سافیر گونه‌ای جواهر است که با تراش کروندوم معدنی به‌دست می‌آید. این سنگ از آلومینیوم‌اکسید تشکیل شده و دارای مقادیر کمی از عناصری مثل آهن، تیتانیوم، منیزیوم، کروم و وانادیوم است و کمتر یا بیشتربودن این عناصر باعث ایجاد رنگ‌های مختلفی در سنگ می‌شود. این سنگ جزو سخت‌ترین مواد معدنی کره‌ی زمین است و از این نظر، با درجه‌ی سختی 9 در مقیاس موس، بعد از الماس و موزانایت، در رتبه‌ی سوم قرار دارد‌.

همان‌طور که اشاره کردیم یاقوت کبود لزوماً کبودرنگ نیست و به‌رنگ‌های مختلفی دیده می‌شود. به سافیرهایی که رنگی غیر از آبی دارند، اصطلاحاً سافیر فانتزی (Fancy Sapphire) گفته می‌شود. همچنین ممکن است بعضی از انواع سافیر بیش از یک رنگ داشته باشند. به این نوع یاقوت کبود Parti Sapphire گفته می‌شود. رنگ‌ بعضی از یاقوت‌ها به‌شکلی‌ست که کارشناسان بین‌ دسته‌بندی‌شان در دو گروه روبی یا سافیر دچار اختلاف‌نظر می‌شوند. به‌عنوان مثال کارشناسان آمریکایی یاقوت‌هایی که صورتی‌رنگ هستند را به‌عنوان سافیر صورتی می‌شناسند و این درحالی‌‌ست که اتحادیه‌ی بین‌المللی جواهرات رنگین گستره‌ی وسیع‌تری را برای یاقوت سرخ یا روبی درنظر گرفته و یاقوت‌های صورتی‌رنگ را هم به‌عنوان روبی دسته‌بندی می‌کند.

این‌که کدام رنگ بین یاقوت‌های کبود زیباتر است‌، قطعاً بستگی به سلیقه‌ی شخصی خریدار دارد، اما به‌طورکلی یاقوت کبودی که آبی‌رنگ یا متمایل به آبی است، طرفداران بیشتری دارد و گران‌قیمت‌تر است.

تاریخچه‌ی یاقوت کبود و علت نامگذاری این سنگ

سافیر از قرن‌ها پیش موردتوجه قرار گرفته و به‌عنوان نمادی از اشرافیت، ذکاوت، هوشمندی، نبوغ و احساسات عاشقانه شناخته می‌شده‌است. بودایی‌ها و هندوها هنگام مراقبه و عبادت، از این سنگ برای بینش روشن‌تر استفاده می‌کرده‌اند و یونانیان باور داشته‌اند که به‌کمک سافیر راحت‌تر پاسخ پرسش‌های‌شان را پیدا می‌کنند. پادشاهان یونانی برای حفاظت از خود و خانواده‌شان از دشمنان و بلاها از سافیر کمک می‌گرفته‌اند.

بنا بر بعضی روایات، ده فرمان موسی ابتدا روی یاقوت کبود نوشته شده و از این سنگ در کتاب مقدس نام برده شده‌است. همچنین در قرون وسطی روحانیون از یاقوت کبود آبی به‌عنوان نمادی از بهشت آسمانی در تزئین لباس‌های‌شان استفاده می‌کرده‌اند.

در سال 1981 پرنس چارلز  شاهزاده‌ی ولز، حلقه‌ی ازدواجی با سافیر 12 قیراطی به لیدی دیانا شاهدخت ولز داد و از آن زمان یاقوت کبود آبی نمادی از عشق شاهانه شد و بیشتر به‌عنوان نگین حلقه‌ی ازدواج به‌کار گرفته شد. در همین راستا، در سال 2010 شاهزاده ویلیام دوک کمبریج با همین انگشتر از کیت میدلتون دوشس کمبریج خواستگاری کرد.

خواص سنگ یاقوت کبود

دیکشنری آنلاین ریشه‌شناسی – که‌ به ریشه‌ی واژه‌های مختلف می‌پردازد – واژه‌ی سافیر را برگرفته از واژه‌ی قدیمی Saphir در زبان فرانسوی می‌داند. این واژه خود مستقیماً برگرفته از واژه‌ی لاتین sapphirus است. این واژه هم از واژه‌ی یونانی sappheiros آمده که به‌معنی سنگ قیمتی آبی‌رنگ است. بعضی از کارشناسان ریشه‌ی این واژه‌ی یونانی را به کلمه‌ی عبری sapphire مرتبط می‌دانند، اما در سویی دیگر برخی دیگر از محققان براین باور اند که واژه‌ی یونانی sappheiros دست‌آخر به این کلمه‌ی عبری نمی‌رسد.

بعضی ریشه‌ی نهایی این واژه را به زبان سانسکریت و کلمه‌ی sanipriya مرتبط می‌دانند. این کلمه خود از دو جزء Sani به‌معنی زحل و priyah به‌معنی ارزشمند تشکیل شده است.

ظاهراً سافیر و لاپیس لازولی یا لاجورد در گذشته درست از هم تفکیک نشده بوده‌اند و حتی یونانیان واژه‌ی sappheiros را برای لاجورد به‌کار می‌برده‌اند. با توجه به شبیه‌بودن ظاهر این دو سنگ و نزدیک‌بودن محل اصلی استخراج‌شان احتمال یکسان‌دانستن این دو سنگ زیاد است.

[su_highlight background=”#ebe859″ color=”#f6e5e5″]انواع انگشتر یاقوت کبود در فروشگاه رینگ حدید عرضه شده‌اند. سری به کاتالوگ انگشترهای یاقوت کبود در فروشگاه رینگ حدید بزنید==> کاتالوگ انگشترهای یاقوتِ کبود[/su_highlight]

سنگ یاقوت کبود

ویژگی‌های سنگ یاقوت کبود

1- ویژگی‌های فیزیکی سنگ یاقوت کبود

یاقوت کبود به‌رنگ‌های آبی، بنفش، سیاه، خاکستری، زرد، سبز، نارنجی و بی‌رنگ دیده می‌شود. این سنگ جزو سنگ‌های شفاف تا نیمه‌شفاف و وزن مخصوص‌اش 4 تا 4.1 است.

2- ویژگی‌های ‌شیمیایی سنگ یاقوت کبود

آنالیز:

Al: 52.93%

O: 47.07%

جرم مولکولی: 101.96

3- ویژگی‌های کانی‌شناسی سنگ یاقوت کبود

سختی: 9

جلا: شیشه‌ای

رنگ خاکه: بی‌رنگ

سطح شکستگی: صدفی

رخ: ندارد

رده‌بندی: اکسیدها

4- ویژگی‌های معدن‌شناسی سنگ یاقوت کبود

مناطق اکتشاف گوهر: به‌عنوان کانی‌های فرعی در بعضی از سنگ‌های آذرین یا دگرگون مثل سینیت‌های نفلین‌دار یافت می‌شود.

شکل سنگ معدن: گرانولی و ورقه‌ای

کانی‌های هم‌یافت: آراگونیت، کلسیت، میکا و کوارتز

کانی‌های قابل‌اشتباه: آگادالیت و کارلیانیت

تولیدکنندگان عمده: پاکستان، سریلانکا، میانمار، هندوستان، تایلند، استرالیا، نیجریه، کامبوج، کنیا، کلمبیا، برزیل و آمریکا

5- بلورشناسی نوری سنگ یاقوت کبود

ضریب شکست نوری: 1.760 تا 1.769

خواص نور متقارب: دومحوری {-}

بیرفرنژانس نور پلاریزه: 0.0080

سیستم تبلور: تریگونال

قیمت‌گذاری سنگ یاقوت کبود

در بسیاری از موارد، مناطق اکتشاف و استخراج یاقوت کبود و سرخ یکسان اند، بااین‌حال معمولاً  کیفیت برابری ندارند. به‌عنوان‌مثال باکیفیت‌ترین انواع یاقوت سرخ از میانمار استخراج می‌شوند و درحالی‌که این منطقه یاقوت‌های کبودی بسیار باکیفیت دارد، از این نظر به‌پای منطقه‌ی کشمیر و سافیرهای درجه‌یک‌ و ارزشمندش نمی‌رسد. سریلانکا از دیگر مناطقی است که یاقوت‌های کبودش بهترین کیفیت در بین تمامی مناطق را دارند. سافیرهای مشهور و گران‌قیمتی مثل Logan Sapphire، Blue Belle of Asia، Star of Adam، Star of Bombay و Star of India از همین منطقه استخراج شده‌اند.

خلاف باور رایج، منطقه‌ی استخراج سافیر تأثیری بر قیمت آن ندارد و اگر هم داشته باشد، این تأثیر بسیار ناچیز است. عواملی مثل رنگ، شفافیت و وزن اند‌ که در قیمت‌گذاری سافیر لحاظ می‌شوند. دراین‌بین رنگ جزو مهم‌ترین فاکتورهاست، چرا که برای بسیاری از خریداران، زیبایی جواهرات – به‌عنوان یک شئ زینتی – از همه‌چیز مهم‌تر است. هرچه سافیر آبی‌تر باشد و ته‌مایه‌هایی از دیگر رنگ‌ها مثل زرد یا قرمز در آن کمتر دیده شود، ارزش بیشتری دارد. گذشته‌ازاین هرچه رنگ آبی سنگ اشباع‌تر یا سیرتر باشد، سافیر ارزش بیشتری دارد. همان‌طور که گفتیم سافیر به‌رنگ‌های دیگری هم دیده می‌شود. سافیرهای فانتزی معمولاً ارزان‌قیمت‌تر از سافیرهای کبود هستند، اما درجه‌ی اشباع رنگ و خلوص رنگ‌ در این نوع سافیر هم بر قیمت‌گذاری‌شان مؤثر هستند.

علاوه‌براین هرچه سافیر ناخالصی کمتری داشته باشد، ارزشمندتر است. البته گاهی اوقات، به‌ویژه درمورد سافیرهای درشت، وجود بعضی ناخالصی‌ها می‌تواند نشان‌دهنده‌ی اصالت سنگ باشد و درنتیجه باعث افزایش ارزش سنگ شود.

وجود ناخالصی در بعضی از انواع سافیر باعث ایجاد فرمی ستاره‌مانند در سنگ می‌شود. به این نوع سافیر، سافیر ستاره یا Asterism گفته می‌شود. فرم ستاره‌ی شش‌پر که روی یاقوت کبود شکل می‌گیرد و با قرارگرفتن سنگ در معرض نور خودنمایی می‌کند، به‌علت وجود تیتانیوم‌اکسید در ساختار سنگ است. گاهی وجود دو سری ناخالصی در سافیر باعث ایجاد دو ستاره‌ی شش‌پر، یا یک ستاره‌ی دوازده‌پر، در سنگ می‌شود‌. این نوع سافیر کمیاب‌تر و ارزشمندتر از سافیر تک‌ستاره است. تراش درست سافیرهای ستاره‌ای نقش مهمی در زیبایی ظاهری و نمایان‌گرشدن ستاره‌ی داخل سنگ دارد. سافیرهای ستاره‌ای معمولاً به‌شکل کابوشن یا گنبدی و اغلب به‌صورتی تراش داده می‌شوند که مرکز ستاره درست در مرکز گنبد نگین قرار بگیرد.

گذشته از این، عوامل وزن سافیر اهمیت زیادی در قیمت‌گذاری سنگ دارد. معمولاً یاقوت کبود در ابعاد کوچک تشکیل می‌شود و درنتیجه یاقوت‌های کبود درشت که کمیاب‌تر هستند، قیمتی به‌مراتب بیشتر از سافیرهای سبک و کوچک‌تر دارند.

علاوه‌براین – از آن‌جا که اغلب سافیرهای معدنی ناخالصی‌هایی دارند که جلوه‌ی سنگ‌ را تحت تأثیر قرار می‌دهند – جواهرسازان سعی می‌کنند با بهسازی سافیر به‌روش حرارت‌دهی، این‌ ناخالصی‌ها را از بین ببرند تا سنگ ظاهری زیباتر و درخشنده‌تر داشته باشد. سافیرهایی که با بهسازی، ظاهری زیباتر پیدا کرده‌اند، قیمت بیشتری نسبت به سافیرهایی دارند که به‌علت وجود ناخالصی، آن درخشش و زیبایی را ندارند. البته بدیهی‌ است که سافیرهایی که به‌طور طبیعی ناخالصی کمی دارند و درنتیجه نیازی به بهسازی ندارند، از همه گران‌تر و قیمتی‌تر اند.

همچنین تراش سافیر هم می‌تواند به افزایش قیمت سنگ کمک کند. سافیر نور را به‌شکلی از خود عبور می‌دهد که با نگاه به سنگ از هر زاویه آن را به رنگ متفاوتی می‌بینیم، حتی اگر این رنگ‌ها اختلاف زیادی با هم نداشته باشند. با تراش حرفه‌ای و استادانه‌ی سافیر می‌توان آن را به بهترین حالت از نظر عبور نور و درنتیجه بهترین رنگ درآورد و این باعث افزایش قیمت سنگ خواهد شد.

انواع یاقوت کبود

یاقوت کبود براساس رنگ‌های مختلفی که دارد به‌صورت زیر دسته‌بندی می‌شود:

1- سافیر آبی

سنگ یاقوت کبود

همان‌طور که گفتیم یاقوت کبود آبی پرطرفدارترین نوع سافیر است و به‌طورکلی نام سافیر تداعی‌کننده‌ی رنگ آبی ست. از بین سافیرهای آبی، سنگی بیشترین ارزش را دارد که تا جای امکان آبی باشد، یعنی ته‌مایه‌های رنگ‌هایی مثل بنفش یا سبز در آن زیاد، یعنی بیشتر از ۱۵ درصد، نباشند. رنگ ارزشمندترین سافیر آبی تقریباً به‌رنگ گل گیاهی به‌نام «گل گندم» که در مزارع گندم می‌روید شبیه است. بهترین نوع سافیر کبود در کشمیر یافت می‌شود و به‌همین‌علت گاهی به آن سافیر کشمیر هم گفته می‌شود.

2- سافیر بنفش

وجود عنصر وانادیوم در ساختار کانی باعث می‌شود سنگ به‌رنگ بنفش درآید. سافیر بنفش به‌نام سافیر لاوندر هم شناخته می‌شود.

3- سافیر صورتی

وجود آهن، تیتانیوم، کروم و منیزیوم در ساختار کروندوم، سنگ را به‌رنگ صورتی درمی‌آورد و هرچه میزان کروم موجود در سنگ بیشتر باشد، سنگ رنگ صورتی اشباع‌تری خواهد داشت. ترکیب‌های مختلف این عناصر باعث می‌شود سنگ صورتی‌رنگ باشد یا به‌علت وجود مقدار نسبتاً زیاد ته‌رنگ‌هایی مثل بنفش یا زرد، به‌شکل صورتی مایل به بنفش یا صورتی مایل به نارنجی دیده شود. بیشتر سافیرهای صورتی از ماداگاسکار استخراج می‌شوند و بعد از کشف منابع سافیر این منطقه بود که این نوع سافیر بیشتر عرضه و شناخته شد و طرفداران بیشتری پیدا کرد.

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، گاهی یاقوت صورتی را به‌عنوان یاقوت سرخ یا روبی و گاهی به‌عنوان سافیر صورتی دسته‌بندی می‌کنند.

4- سافیر نارنجی

Padparadscha

سافیر نارنجی یکی از معروف‌ترین انواع سافیر است و به آن Padparadscha هم گفته می‌شود. این نوع سافیر که معمولاً دارای ته‌رنگ صورتی‌ست، از تمامی سافیرهای فانتزی کمیاب‌تر است و بیشتر در سریلانکا، ویتنام و شرق آفریقا پیدا می‌شود. همچنین  سافیر نارنجی بهسازی‌نشده در بین تمامی انواع سافیر فانتزی قیمت بالاتری دارد.

5- سافیر سبز

یاقوت کبود سبز نسبت به سایر انواع سافیر کمتر شناخته شده و علی‌رغم قیمت پایین‌اش نسبت به سایر انواع سافیر، کمتر در ساخت جواهرات به‌کار می‌رود. سافیر سبز معمولاً به‌رنگ سبز خالص نیست و مقدار زیادی ته‌مایه‌ی زرد یا آبی دارد. به‌همین‌ علت برخلاف سایر انواع یاقوت کبود، خلوص رنگ در ارزش‌گذاری‌اش اهمیت چندانی ندارد. سافیر سبز سختی بیشتری نسبت به سنگ‌هایی مثل زبرجد و تورمالین دارد و همین خود علاقه‌مندان به جواهرات سبزرنگ را به خرید این سنگ ترقیب می‌کند‌.

6- سافیر زرد

yellow sapphire

سافیر زرد که در انواع رنگ زرد مثل زرد لیمویی، زرد طلایی، زرد متمایل به سبز یا نارنجی دیده می‌شود، از دیگر انواع یاقوت کبود است که در سال‌های اخیر طرفداران بیشتری پیدا کرده و حتی از آن به‌عنوان نگین حلقه‌ی ازدواج هم استفاده می‌شود. درصورتی‌که عنصر آهن موجود در کروندوم بیشتر باشد، رنگ سنگ متمایل به زرد می‌شود. یکی از ویژگی‌های مثبت سافیر زرد، وجود کمتر ناخالصی در سنگ است. تراش سنگ در ارزش‌گذاری سافیر زرد، به‌ویژه سافیرهایی که زرد کمرنگ‌تری دارند، نقش بسیار پررنگی ایفا می‌کند. تراش حرفه‌ای سنگ به‌شکلی که بتواند درخشش‌اش را در بهترین حالت نمایان‌گر کند، باعث افزایش قیمت قابل‌ملاحظه‌ی جواهر می‌شود.

7- سافیر کله‌غازی

در بسیاری از منابع یاقوت کبود کله‌غازی به‌عنوان نوعی یاقوت کبود سبز درنظر گرفته شده‌است، بااین‌حال از آن‌جا که برای رنگ این نوع سافیر در اصطلاح عامه نامی مشخص وجود دارد و با توجه به محبوبیت و شهرت روزافزون این سنگ، ما و بعضی منابع دیگر سافیر کله‌غازی را جدا از سافیر سبز دسته‌بندی کرده‌ایم. سافیر کله‌غازی یا Teal sapphire همان‌طور که پیداست به‌رنگی ست که ما آن را در زبان فارسی به‌نام کله‌غازی می‌شناسیم.

 این رنگ ترکیبی از دو رنگ سبز و آبی است و به رنگ سر غاز در اطراف چشم‌های‌اش شباهت دارد. سافیر کله‌غازی بیشتر در استرالیا و ایالت مونتانا در آمریکا پیدا می‌شود و به‌خاطر جلوه‌ی خاصی که دارد، در سال‌های اخیر با استقبال روزافزونی مواجه شده‌است. نتیجه‌ی یک آمارگیری نشان داده در سال 2020 رنگ نزدیک به 30 درصد از حلقه‌‌های ازدواجی که نگین سافیر داشته‌اند، کله‌غازی بوده‌‌است.

8- سافیر چندرنگ

یاقوت کبود چندرنگ که به‌نام‌های Particolored یا bi-color شناخته می‌شود – چنان‌که از نام‌اش پیدا ست – چند رنگ دارد و این رنگ‌ها آن‌قدر با هم اختلاف دارند که با چشم غیرمسلح قابل‌تشخیص اند. نکته‌ی قابل‌توجه این است که تفاوت اصلی سافیر چندرنگ با سایر سافیرها در این است که رنگ‌های مختلف آن کاملاً از هم تفکیک ‌شده‌اند، اما سایر یاقوت‌های رنگی، اگرچه ممکن است ته‌رنگی به‌غیر از رنگ اصلی داشته باشند، این رنگ‌ها درهم‌آمیخته‌اند و قابل تفکیک نیستند. گذشته‌ازاین رنگ‌های سافیرهای چندرنگ باید تحت هر شرایط نوری به‌طور تفکیک‌شده قابل‌مشاهده باشند، صرف نظر از این‌که از چه زاویه‌ای به آن‌ها نگاه می‌شود‌. درواقع سافیرهایی که با نگاه از زوایای مختلف به رنگ‌های مختلفی دیده می‌شوند، به‌عنوان سافیر چندرنگ شناخته نمی‌شوند.

 ببشتر یاقوت‌های کبود چندرنگ از دو رنگ سبز و زرد با نسبت‌های مختلف تشکیل شده‌اند. بعضی یاقوت‌های کبود از ترکیب دو رنگ آبی و سبز و گاهی زرد و سبز تشکیل شده‌اند و گاهی رنگ خاکستری هم بین رنگ‌هایی که این نوع سافیر را تشکیل می‌دهند، قابل‌تشخیص است.

نوع خاصی از سافیرهای چندرنگ به‌نام  mainstream sapphires شناخته می‌شود و از دو رنگ سبز و آبی با نسبت 50-50 تشکیل شده‌است. ترکیب این دو رنگ به‌نسبت مساوی، جلوه‌ای بسیار زیبا و چشم‌نواز به این نوع سافیر داده و تداعی‌گر سبزی زمین و آبی اقیانوس در کنار هم است و به‌همین‌علت علاقه‌مندان پرشماری دارد. تفاوت این سافیر با سافیر کله‌غازی در این است که رنگ سافیر کله‌غازی با ادغام دو رنگ آبی و سبز به‌نسبت مساوی تشکیل شده، مثل این‌که این دو رنگ را روی پالت ترکیب و سنگ را با آن رنگ کرده‌ باشند. اما رنگ‌های سبز و آبی در سافیر مین‌استریم کاملاً از هم جدا هستند، یعنی پنجاه درصد سنگ آبی و پنجاه درصدش سبز است.

سافیرهای چندرنگ طبیعی هستند و نمونه‌ی سنتتیک این نوع سافیر ساخته نشده‌است. سافیرهای دو رنگی که بیشتر دارای رنگ‌های آبی یا بنفش باشند، به‌طورکلی گران‌قیمت‌تر از آن‌هایی هستند که بیشتر رنگ‌های سبز یا زرد دارند. همچنین سافیرهایی که بیش از دو رنگ دارند، کمیاب‌تر و قیمتی‌تر هستند.

9- سافیر سفید

سافیر سفید نوع بی‌رنگ سنگ کروندوم است. سافیر سفید به‌اندازه‌ی سافیر آبی شناخته‌شده نیست، اما بسیار ارزشمند و البته کاربردی است. سافیر سفید شباهت بسیار زیادی به الماس دارد و همان‌طور که اشاره کردیم، از نظر سختی هم بیش از هر سنگ مشابهی به این سنگ نزدیک است. به‌همین علت می‌تواند جایگزین بسیار خوبی برای الماس باشد و از آن‌جا که قیمت پایین‌تری نسبت به الماس دارد، افراد بیشتری می‌توانند آن را به‌عنوان نگین زیورآلات‌شان انتخاب کنند. درحال‌حاضر محبوبیت سافیر سفید به‌عنوان نگین حلقه‌ی ازدواج رو به افزایش است.

یاقوت کبود سنتتیک و روش تشخیص‌اش از سافیر معدنی

سافیر جزو محبوب‌ترین سنگ‌های قیمتی است و از طرفی به‌خاطر سختی بالایی که دارد، نه‌تنها در جواهرسازی، بلکه در ساخت بعضی از دستگاه‌ها و وسایل کاربردی استفاده می‌شود. از آن‌جا که منابع سافیر محدود و درنتیجه این سنگ بسیار گران‌قیمت است و از سویی تشکیل‌اش در طبیعت به زمان زیادی نیاز دارد، عده‌ای تلاش کردند در آزمایشگاه نمونه‌ی سنتتیک یا مصنوعی این سنگ را بسازند. درنتیجه روش‌های مختلفی برای ساخت سافیر سنتتیک ابداع شده‌اند و مورد استفاده قرار گرفته‌اند و  ساخت سافیرهایی در ابعاد بزرگ با قیمتی کمتر از سافیر طبیعی را ممکن کرده‌اند. به‌لطف این روش‌ها و مبدعان آن‌ها، آن دسته علاقه‌مندان به سافیر که امکان خرید سافیر طبیعی را ندارند، می‌توانند از نمونه‌های سنتتیک این سنگ استفاده کنند.

البته نکته‌ی منفی ساخت سافیر سنتتیک این‌جا ست که بعضی از فروشندگان سعی می‌کنند با سؤاستفاده از شباهت زیاد سافیر اصل با سافیر مصنوعی، سافیر مصنوعی را به‌جای سافیر طبیعی به مشتریان بفروشند. در بعضی موارد هم فروشندگان نه سافیر سنتتیک، بلکه شیشه یا سایر اشیای شبیه به سافیر – یا به‌عبارت بهتر سافیر تقلبی – را به‌جای سافیر اصل یا سنتتیک می‌فروشند.

تشخیص این سافیرهای تقلبی از سافیرهای طبیعی و سنتتیک کار سختی نیست. از آن‌جا که سافیر سختی بالایی دارد، نمی‌توان‌ به‌راحتی روی آن خط انداخت و همچنین با کشیدن‌‌ سافیر طبیعی روی سطحی مثل شیشه باید بتوان روی آن سطح خراش ایجاد کرد. برای تشخیص سافیرهای تقلبی، مثل شیشه یا اشیای مشابه، تنها کافی ست سعی کنید با شئ نوک‌تیزی‌ روی سنگ خراش ایجاد کنید. اگر سافیر تقلبی باشد، با کمی فشار دچار خراش می‌شود و اگر طبیعی باشد، به‌راحتی دچار خط‌وخش نخواهد شد. از طرفی شیشه حتی اگر بسیار باکیفیت باشد، دارای حباب‌ است. با نگاه‌کردن به شیشه با میکروسکوپ می‌توانید حباب‌های آن را ببینید، چیزی که هرگز در سافیر اصل دیده نمی‌شود. همچنین سافیر اصل دارای ناخالصی‌هایی به‌شکل رگه، لکه یا نقطه است، درحالی‌که شیشه فاقد این نوع ناخالصی است.

تشخیص سافیر طبیعی از سافیر سنتتیک دشوارتر است، چرا که در ساخت سافیرهای سنتتیک تمام امکانات به‌کار گرفته می‌شوند تا سنگ سنتتیک بیشترین شباهت را به سافیر اصل معدنی داشته باشد. یکی از وجوه تمایز اصلی سافیر سنتتیک از سافیر اصل وجود ناخالصی‌ها در سافیر طبیعی ست. این ناخالصی‌‌ها که با میکروسکوپ قابل‌مشاهده اند، می‌توانند تأییدکننده‌ی اصالت سنگ باشند.

بهتر است اگر قصد خرید جواهراتی گران‌قیمت با نگین یاقوت کبود را دارید، حتماً به فروشندگان معتبر جواهرات مراجعه کنید. همچنین درمورد سافیرهای نسبتاً سنگین، معمولاً بالای یک قیراط، جواهری را انتخاب کنید که دارای تأییدیه یا گواهینامه از مراکز معتبر گوهرشناسی باشد.

انگشتر نقره یاقوت کبود آفریقا کد 135
نمونه‌ی انگشتر یاقوت کبود

خواص سنگ یاقوت کبود

همان‌طور که گفتیم یاقوت کبود قرن‌ها است که شناخته شده و مردم سرزمین‌های مختلف در دوره‌های زمانی مختلف با باورهایی که به خواص این سنگ داشته‌اند، از آن در کارهای مختلف کمک می‌گرفته و استفاده می‌کرده‌اند. علاوه‌براین گفتیم که یاقوت کبود رنگ‌های مختلفی دارد و اگرچه تمامی رنگ‌های این سنگ بعضی خواص مشترک دارند، ویژگی‌های منحصر به خودشان را هم دارا هستند. خواصی که در منابع مختلف برای سنگ یاقوت کبود ذکر شده‌اند، یا مربوط به اعتقادات باستانی‌ اند، یا در ارتباط با چاکرادرمانی و فنگ‌شویی. در ادامه نگاهی به خواص سنگ یاقوت کبود از تمامی این دیدگاه‌ها می‌پردازیم.

1- خواص سنگ یاقوت کبود آبی

یاقوت کبود آبی به‌عنوان نمادی از اشرافیت، نبوغ و احساسات رومانتیک شناخته می‌شود. این سنگ نماد ماه سپتامبر یا شهریور است. یکی از نکات جالب درباره‌ی سافیر آبی برگزاری مراسم جشن سافیر آبی به‌مناسبت شصت و پنجمین سال سلطنت ملکه الیزابت دوم در دهم فوریه‌ی سال 2017 است‌. جشن سالگرد سلطنت ملکه الیزابت هر پنج سال یک‌بار با نماد یک سنگ یا فلز گران‌بها برگزار می‌شود. پیش از جشن سافیر آبی، جشن الماس به‌مناسبت شصتمین سالگرد سلطنت ملکه الیزابت دوم در سال 2012 برگزار شده بود و مراسم جشن پلاتینیوم هم در دهم ژانویه‌ی 2022 به‌مناسبت هفتادمین سالگرد سلطنت ملکه برگزار شد.

در چاکرادرمانی سنگ سافیر آبی به‌طورمستقیم به چاکرای پنجم یا چاکرای ویشودها مرتبط دانسته می‌شود. این چاکرا که بین گودی گلو و حنجره قرار دارد، با  غده‌ی تیروئید، تارهای صوتی، دهان، غدد لنفاوی و گلو ارتباط دارد. ناهماهنگی در فعالیت این چاکرا می‌تواند مشکلاتی مثل دشواری در تکلم، کمرویی، پرگویی، اعتمادبه‌نفس پایین یا خیلی بالا، بیماری‌های مربوط به غده‌ی تیروئید، زخم‌های دهانی و سایر بیماری‌های مرتبط با این ناحیه را ایجاد کند.

با ایجاد هماهنگی در فعالیت چاکرای گلو به‌کمک سافیر آبی می‌توان این مشکلات را برطرف یا به درمان‌شان کمک کرد. چاکرای گلو یکی از مهم‌ترین چاکراهای بدن است و به‌عنوان چاکرای تصفیه شناخته می‌شود و موفقیت یا شکست در زندگی وابسته به فعالیت این چاکرا است. داشتن خلاقیت بیشتر، رهایی از احساس گناه، توانایی گوش‌دادن بهتر و سخنرانی قوی‌تر از دیگر تبعات فعالیت هماهنگ این چاکرا هستند. استفاده از سافیر آبی به‌عنوان گردنبند یا مدال و استفاده از آن در مدیتیشن‌هایی که برای هماهنگی چاکرای گلو طراحی شده‌اند، راهکاری کارآمد برای کمک به فعالیت بهتر این چاکرا است.

سافیر آبی می‌تواند در چیدمان فضا براساس اصول فنگ‌شویی به‌کار گرفته شود. استفاده از این سنگ در نقاط مختلف مربع لوشو می‌تواند باعث اثرگذاری این سنگ بر آن ناحیه شود.

2- خواص یاقوت کبود صورتی

یاقوت کبود صورتی می‌تواند به ایجاد هماهنگی بین ذهن و جسم کمک کند و همچنین باعث شود دارنده‌ی سنگ ارتباط بهتری با احساسات و عواطف خودش برقرار کند. پذیرش بیشتر و انعطاف‌پذیرتری دربرابر موقعیت‌های مختلفی که در زندگی پیش می‌آیند و درنتیجه ازسرگذراندن‌شان به بهترین‌‌شکل‌ممکن، از دیگر خاصیت‌های سافیر صورتی است و از‌همین‌رو از بهترین جواهرات هنگام برخورد با شرایط دشواری ست که کنترل‌شان سخت یا غیرممکن است.

رنگ صورتی به چاکرای چهارم یا آناهاتا که در نزدیکی قلب قرار دارد مرتبط است. این چاکرا مرکز هماهنگی و آرامش است. نبود هماهنگی در فعالیت این چاکرا باعث ایجاد مشکلات روانی مختلف به‌ویژه افسردگی و اضطراب می‌شود و بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت را در پی دارد. با استفاده از یاقوت کبود صورتی در مدیتیشن‌هایی که برای این چاکرا طراحی شده‌اند و یا تمرینات پرانایاما می‌توان به فعالیت بهتر این چاکرا کمک کرد.

گذشته‌ازاین، رنگ صورتی در فنگ‌شویی رنگی انرژی‌بخش است و با قراردادن سافیر صورتی در هر یک از قسمت‌های مربع لوشو می‌توان از این خاصیت رنگ صورتی در آن حیطه بهره برد.

3- خواص یاقوت کبود نارنجی

سافیر نارنجی یا Padparadscha که درواقع رنگی بین نارنجی و صورتی دارد، به داشتن آرامش بیشتر، درک بهتر از موقعیت و شرایط و کنترل انرژی‌های منفی کمک می‌کند. دارنده‌ی این سنگ می‌تواند بهتر ریشه‌ی مشکلات‌اش را شناسایی و درنتیجه راحت‌تر و مؤثرتر برطرف‌شان کند‌. داشتن انرژی بیشتر، موفقیت بیشتر، دستیابی آسان‌تر به اهداف زندگی و روشن‌بینی از دیگر خواص سنگ یاقوت کبود نارنجی هستند‌.

سنگ یاقوت کبود نارنجی به چاکرای دوم یا سوادهیستانا مرتبط است. فعالیت ناهماهنگ این چاکرا علت اصلی ترس، به‌ویژه ترس از مرگ، است. بازکردن چاکرای دوم یا چاکرای خاجی علاوه بر غلبه بر ترس‌ها می‌تواند به افزایش خلاقیت و داشتن اعتمادبه‌نفس بیشتر کمک کند. با کمک‌گرفتن از سافیر نارنجی در تمرینات پرانا و انواع آسانا می‌توان به هماهنگ و بازشدن این چاکرا کمک کرد.

4- خواص سنگ یاقوت سبز

سافیر سبز هم مثل سافیر صورتی به چاکرای آناهاتا یا چاکرای قلب مرتبط است. این سنگ می‌تواند در پذیرش بهتر نقاط ضعف دیگران و درنتیجه مدارای بهتر با آنان مفید باشد. سافیر سبز کمک می‌کند دارنده‌ی سنگ آرامش بیشتر، خواب بهتر، قوه‌ی تخیل قوی‌تر و شفقت بیشتری داشته باشد. به‌کمک این سنگ می‌توان تمرکز بیشتری داشت و راحت‌تر به هدف‌های دور و نزدیک دست پیدا کرد.

فعالیت هماهنگ چاکرای قلب باعث می‌شود ذهن و بدن هماهنگ باشند و فرد ارتباط بهتری با احساسات و عواطف‌اش برقرار کند‌. فعالیت منظم قلب، پیشگیری از بیماری‌های ریوی و قلبی و درمان اضطراب و افسردگی از دیگر نتایج بازشدن چاکرای قلب و فعالیت هماهنگ‌ این چاکرا هستند.

5- خواص سنگ یاقوت زرد

سافیر زرد به موفقیت بیشتر در مسائل مالی کمک می‌کند و باعث می‌شود دارنده‌ی سنگ سلامتی و موفقیت بیشتری را تجربه کند‌. سافیر زرد از بهترین جواهراتی ست که می‌توان در دوران تحصیل همراه داشت، چرا که به موفقیت بیشتر کمک می‌کند. گذشته‌ازاین سافیر زرد به‌عنوان حلقه‌ی ازدواج می‌تواند به زندگی مشترک بهتر کمک کند‌.

سافیر زرد به چاکرای سوم یا مانی‌پورا مرتبط است. بیماری‌های دستگاه گوارش، کبد و کیسه‌ی صفرا با عدم‌ هماهنگی در این چاکرا ارتباط دارند و بازکردن‌اش می‌تواند به درمان بیماری‌های مربوط به این اعضا کمک کند. هوش و ذکاوت بیشتر، خوش‌بینی و انگیزه‌ی قوی‌تر، کاهش خستگی و ترس‌ها از دیگر تبعات فعالیت هماهنگ این چاکرا هستند.

انگشتر یاقوت کبود آفریقا کد 283
نمونه‌ی انگشتر یاقوت کبود آفریقا

خرید انگشتر یاقوت کبود

انواع انگشتر یاقوت کبود در فروشگاه رینگ حدید عرضه شده‌اند. این انگشترها شکل‌وشمایل‌های متنوع و قیمت‌هایی با بازه‌ی وسیع دارند. روی لینک زیر کلیک کنید و سری به کاتالوگ انگشترهای یاقوت کبود در فروشگاه رینگ حدید بزنید:

خرید انواع یاقوتِ کبود از فروشگاه رینگ حدید

دسته بندی بلاگ
اشتراک گذاری

نوشتارهای مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت