کد تخفیف 100 هزار تومانی برای خریدهای بالای 800 هزار تومان: ring10

راهنمای سنگ یاقوت سرخ | از ویژگی‌ها تا خواص سنگ یاقوت سرخ

آرش شمسیآرش شمسی
496 بازدید
سنگ یاقوت قرمز یا سرخ چیست

سنگ یاقوت سرخ (Ruby) فرم تراش‌خورده‌ و شفاف نوعی کانی به‌نام کروندوم است. از کروندوم دو فرم اصلی سنگ قیمتی یا جواهر به‌دست می‌آید. یک فرم قرمزرنگ است و ما آن را به‌فارسی یاقوت سرخ می‌نامیم و فرم دیگر رنگی به‌غیر از سرخ یا همان قرمز دارد و ما در فارسی به آن یاقوت کبود می‌گوییم. در زبان انگلیسی به نوع اول کروندوم Ruby و به نوع دوم‌اش Sapphire گفته می‌شود.

یاقوت همواره نمادی از تمول، قدرت و شکوه بوده و بسیاری از سرشناسان و ثروتمندان زیورآلات و لباس‌های‌شان را با این سنگ می‌آراسته‌اند و هنوز هم به‌عنوان یک سنگ لوکس شناخته می‌شود. یاقوت سرخ نماد ماه جولای یا تیر است. روبی به‌عنوان سمبلی از عشق شناخته می‌شود و بسیاری برای ابراز علاقه، زیورآلاتی مثل انگشتر نقره یاقوت یا انواع مدال یا گوشواره با نگین یاقوت را به عزیزان‌شان هدیه می‌دهند.

در این نوشتار قصد داریم به معرفی یاقوت سرخ یا یاقوت قرمز بپردازیم.

یاقوت سرخ چیست؟

یاقوت سرخ یا Ruby یکی از ارزشمندترین و محبوب‌ترین انواع جواهر است. این سنگ هم به‌خاطر جلوه‌ی درخشان و خیره‌کننده‌اش طرفدار دارد و هم به‌علت سختی کم‌مانندش. یاقوت سرخ با سختی ۹ در مقیاس موس، بعد از الماس و مویزنیت، به‌عنوان سخت‌ترین ماده‌ی معدنی کره‌ی زمین شناخته می‌شود. یاقوت سرخ و یاقوت کبود جزو ۵ جواهری هستند که به‌عنوان جواهرات کاردینال‌ شناخته می‌شوند و به‌طور سنتی ارزشمندتر از هر سنگ قیمتی دیگری به‌حساب می‌آیند: الماس، زمرد، آمیتیست، یاقوت سرخ یا روبی و یاقوت کبود یا سافیر.

نام این سنگ یعنی روبی از واژه‌ی لاتین ruber به‌معنی سرخ گرفته شده است. همچنین یاقوت، شکل عربی‌شده‌ی واژه‌ی فارسی یاکند است.

یاقوت سرخ همان‌طور که از نام‌اش پیدا ست به‌رنگ سرخ یا قرمز است. البته همان‌طور که در مقدمه اشاره کردیم، کروندوم ممکن است رنگ‌های دیگری، به‌غیر از قرمز، هم داشته باشد و رنگ بعضی از آن‌ها گاهی آن‌قدر نزدیک به قرمز است که کارشناسان در دسته‌بندی‌شان به‌عنوان یاقوت سرخ یا یاقوت کبود تردید می‌کنند یا دچار اختلاف نظر می‌شوند. به‌عنوان مثال در آمریکا کروندوم‌هایی که قرمز مایل به صورتی‌ هستند را نه به‌عنوان روبی یا یاقوت سرخ، بلکه به‌عنوان سافیر صورتی یا به‌زبان فارسی نوعی یاقوت کبود دسته‌بندی می‌کنند.

البته درحال‌حاضر براساس نظر (ICGA) یا سازمان بین‌المللی جواهرات رنگی، کروندوم‌های صورتی‌رنگ هم به‌عنوان روبی یا یاقوت سرخ‌ شناخته می‌شوند. بد نیست این‌جا خاطرنشان کنیم که آن‌چه در زبان فارسی به‌نام یاقوت کبود می‌شناسیم، لزوماً به‌رنگ کبود نیست و همان‌طور که اشاره کردیم هر یاقوتی که قرمز یا متمایل به قرمز نباشد، یاقوت کبود یا سافیر نامیده می‌شود. یاقوت کبود ممکن است به‌رنگ‌هایی مثل آبی، سیاه، بنفش یا زرد دیده شود و دربین تمامی رنگ‌های این سنگ رنگ کبود از همه محبوب‌تر و ارزشمندتر است.

در بین کشورهای مختلفی که بیش از سایر کشورها دارای منابع یاقوت سرخ هستند، میانمار یا برمه بهترین و مرغوب‌ترین انواع این سنگ را دارد و روبی‌هایی که از برمه استخراج می‌شوند کیفیت بالاتر و عیوب کمتری دارند. معروف‌ترین منابع سنگ یاقوت سرخ این کشور در شهرستان مُگُک قرار گرفته‌اند. سان‌رایز روبی (Sunrise Ruby) که نه‌تنها گران‌قیمت‌ترین یاقوت فروخته‌شده در تاریخ، بلکه گران‌قیمت‌ترین جواهر فروخته‌شده به غیر از الماس است، از همین منطقه به‌دست آمده‌است. این یاقوت در سال 2015 به یک خریدار ناشناس به‌مبلغ حدود 30 میلیون دلار فروخته شد.

سنگ یاقوت سرخ

نگاهی به ویژگی‌های سنگ یاقوت سرخ

1- ویژگی‌های فیزیکی

یاقوت سرخ به رنگ قرمز، قرمز متمایل به صورتی یا قرمز متمایل به قهوه‌ای است و معمولاً رگه‌هایی در آن دیده می‌شود. یاقوت سرخ جزو سنگ‌های شفاف تا نیمه‌شفاف دسته‌بندی می‌شود و وزن مخصوص‌اش 4 تا 4.1 است.

2- ویژگی‌های کانی‌شناسی سنگ یاقوت سرخ

 • سختی: 9
 • جلا: شیشه‌ای
 • رنگ خاکه: بی‌رنگ
 • سطح شکستگی: صدفی
 • رخ: ندارد
 • رده‌بندی: اکسیدها

3- ویژگی‌های معدن‌شناسی سنگ یاقوت سرخ

 • مناطق اکتشاف گوهر: سنگ‌های دگرگون ناحیه‌ای و مجاورتی و آبرفت رودخانه‌ای
 • شکل سنگ معدن: بلورهای یوهدرال، منشوری و ورقی
 • کانی‌های هم‌یافت: آراگونیت، کلسیت، میکا و کوارتز
 • کانی‌های قابل‌اشتباه: آگادالیت و کارلیانیت
 • تولیدکنندگان عمده: میانمار، تایلند، افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، هندوستان، ویتنام، روسیه، نروژ، استرالیا، ایالت‌های کارولینای شمالی و جنوبی و مونتانا در ایالات متحده‌ی آمریکا، برزیل، کلمبیا، موزامبیک، ماداگاسکار، تانزانیا و نپال

4- ویژگی‌های شیمیایی سنگ یاقوت سرخ

آنالیز:

Al: 52.93%

O: 40.07%

جرم مولکولی: 101.96 گرم

5- ویژگی‌های بلورشناسی نوری یاقوت سرخ

ضریب شکست نوری: 1.760 تا 1.769

خواص نور متقارب: تک‌محوری {-}

بیرفرنژانس نورپلاریزه: 0.0080

سیستم تبلور: تریگونال

سنگ یاقوت سرخ

ارزشگذاری سنگ یاقوت سرخ

قیمت سنگ یاقوت سرخ بستگی به عوامل مختلفی دارد و دراین‌بین رنگ یاقوت، خلوص‌ و شفافیت و وزن سنگ از مهم‌ترین فاکتورها هستند. البته عوامل دیگری مثل برش سنگ هم بر قیمت‌گذاری سنگ اثرگذار هستند و گاهی عواملی بسیار مهم و تعیین‌کننده به‌شمار می‌آیند.

یاقوت سرخ هر چه قرمزتر باشد، یعنی ته‌رنگ‌های زرد یا آبی در آن دیده نشوند، ارزش بیشتری دارد. گذشته‌ازاین، یاقوت سرخی که از نظر رنگ بیشتر اشباع باشد و به‌بیان‌بهتر سیرتر باشد، ارزشمندتر است. هرچه یاقوت سرخ رنگ پریده‌تری داشته باشد و بیشتر به صورتی بزند و درمقابل رنگی نزدیک به قهوه‌ای داشته باشد، ارزش کمتری هم خواهد داشت.

از نظر شفافیت و خلوص، سنگ یاقوت هرچه زلال‌تر باشد و ناخالصی کمتری داشته باشد، ارزش بیشتری هم خواهد داشت. البته گاهی وجود بعضی ناخالصی‌های جزئی، به‌ویژه در یاقوت‌های قیراط‌بالا، هم زیبایی سنگ را بیشتر می‌کند و هم نشانه‌ای از سنتتیک‌نبودن سنگ است و درنتیجه ممکن است نه‌تنها ارزش سنگ را کم نکند، بلکه باعث افزایش ارزش‌اش هم بشود.

وزن یکی از مهم‌ترین فاکتورهای قیمت‌گذاری هر سنگ قیمتی است. از آن‌جا که یاقوت به‌طورکلی در ابعاد و به‌تبع وزن کم در طبیعت یافت می‌شود، قطعات درشت‌ترش قیمتی به‌مراتب بیشتر از قطعات ریزتر این سنگ دارند. به‌بیان بهتر افزایش قیمت یاقوت سرخ متناسب با افزایش وزن‌اش نیست.

همچنین باید در نظر داشت که بیشتر یاقوت‌های موجود در بازار جواهرات بهسازی‌شده‌اند تا رنگ و درخشش بهتری داشته باشند. معمولاً برای بهسازی یاقوت از روش حرارت‌دهی استفاده می‌شود‌‌. به‌طورکلی یاقوت‌هایی که بهسازی نشده‌اند، آن‌قدر خوش‌رنگ و درخشان بوده‌اند که نیازی به بهسازی نداشته باشند و درنتیجه قیمت بیشتری نسبت به یاقوت‌های بهسازی‌شده دارند‌.

روش‌های تشخیص یاقوت سنتتیک یا مصنوعی از یاقوت اصل

ارزش بالا و تقاضای زیاد برای یاقوت باعث شده‌اند افراد بسیاری با استفاده از روش‌های مختلف نمونه‌های سنتتیک این سنگ را در آزمایشگاه بسازند. یاقوت‌های سنتتیک اگرچه درخشش و شکوه یاقوت معدنی را ندارند، زیبا و چشم‌نواز اند و می‌توانند انتخاب مناسبی برای افرادی باشند که به این سنگ علاقه دارند، اما قدرت خریدش را ندارند، یا به هر علتی نمی‌خواهند یاقوت معدنی بخرند.

بعضی از روش‌های پرکاربرد در ساخت جواهرات سنتتیک مثل روش ورنولین، اولین بار برای ساخت یاقوت مصنوعی بود که ابداع و معرفی شدند. اولین نمونه‌ی یاقوت سنتتیک ثبت‌شده در سال 1837 ساخته شد و بعد از آن نمونه‌های مختلفی به‌دست افراد دیگر ساخته و روانه‌‌ی بازار شدند. بعضی از نمونه‌های یاقوت سنتتیک شباهت بسیار زیادی به یاقوت اصل دارند و تشخیص‌شان حتی با روش‌های تخصصی هم دشوار است.

نکته‌ی مهم این است که بعضی از فروشندگان تلاش می‌کنند یاقوت سنتتیک را به‌جای یاقوت معدنی و طبیعی عرضه کنند. بدیهی ست که یاقوت سنتتیک ارزش یاقوت طبیعی را ندارد و فروش‌اش به‌جای یاقوت طبیعی تقلب و غیرقانونی خواهد بود. همچنین این امکان وجود دارد که بعضی از فروشندگان جواهرات، سنگ‌های مشابه یاقوت سرخ، مثل لعل، تورمالین قرمز یا گارنت را که قیمت پایین‌تری نسبت به این سنگ دارند، به‌عنوان یاقوت عرضه کنند. بدتر از همه این‌که بعضی فروشندگان نه یاقوت سنتتیک، نه سنگ‌های معدنی دیگر، بلکه اشیایی مثل شیشه که به یاقوت شبیه اند را به‌جای یاقوت سنتتیک یا حتی یاقوت طبیعی می‌فروشند.

سنگ یاقوت سرخ

بهترین روش برای تشخیص یاقوت طبیعی اصل از یاقوت سنتتیک یا سایر اشیای مشابه یاقوت سرخ، این است که به فروشندگانی معتبر مراجعه کنید و تا جای امکان جواهراتی را برای خرید انتخاب کنید که یاقوت‌شان دارای تأییدیه از مراکز معتبر گوهرشناسی است یا دست‌کم خودتان امکان درخواست صدور چنین تأییدیه‌ای را داشته باشید. همچنین اگر اعتماد کافی به فروشنده‌ی جواهر ندارید، می‌توانید سنگ را به‌شرط تأیید از سوی آزمایشگاه تشخیص اصالت جواهرات خریداری کنید و سپس از یکی از این مراکز برای اطمینان‌پیدا‌کردن از اصالت یاقوت کمک بگیرید.

برای تشخیص یاقوت سرخ معدنی از یاقوت سنتتیک یا شیشه می‌توانید آن را با میکروسکوپ بررسی کنید. یاقوت‌های طبیعی همیشه رگه‌ها، لکه‌ها یا نقاطی به‌عنوان ناخالصی دارند، اما یاقوت‌های سنتتیک کاملاً یک‌دست اند. از طرفی معمولاً هنگامی که با میکروسکوپ به شیشه‌های مشابه عقیق نگاه می‌کنیم، حباب‌هایی در آن می‌بینیم، چیزی که در یاقوت طبیعی دیده نمی‌شود.

علاوه‌بر‌این می‌توانید برای اطمینان از اصل‌بودن یاقوت سعی کنید روی آن خراش ایجاد کنید. از آن‌جا که تنها الماس است که می‌تواند روی یاقوت خط بیندازد، شما نباید بتوانید به‌راحتی روی آن خراش ایجاد کنید. البته دقت داشته باشید که یاقوت سنتتیک سختی یاقوت طبیعی را ندارد، بنابراین برای تشخیص یاقوت سنتتیک از شیشه یا سایر اشیاء، از این روش استفاده نکنید. همچنین می‌توانید یاقوت طبیعی را روی سطحی دیگر بکشید و ببینید آیا سنگ می‌تواند روی آن سطح خراش ایجاد کند یا خیر.

روش نگهداری از یاقوت سرخ

همان‌طور که گفتیم یاقوت جزو سخت‌ترین مواد معدنی موجود در کره‌ی زمین است و به‌راحتی نمی‌شکند یا دچار خط‌وخش نمی‌شود. بااین‌حال برخورد بعضی مواد شیمیایی مثل بوریک اسید یا حتی آب‌لیمو ممکن است به‌تدریج به سطح سنگ آسیب برساند. بنابراین بهتر است زیورآلات گران‌قیمتی که نگین یاقوت دارند را حین کارهای سنگین یا درصورت احتمال برخورد مواد شیمیایی کنار بگذارید. این نکته به‌ویژه درمورد یاقوت‌هایی که به روش‌های مختلف بهسازی شده‌اند، حائز اهمیت است.

بهترین روش برای تمیزکردن یاقوت استفاده از شوینده‌ای ملایم مثل صابون معمولی و پارچه‌ی میکروفایبر مرطوب است. از آن‌جا که روش بخار اولتراسونیک ممکن است به یاقوت‌های بهسازی‌شده آسیب برساند، و با توجه به این‌که بیشتر یاقوت‌های موجود در بازار بهسازی شده‌اند، بهتر است از این روش برای تمیزکردن یاقوت سرخ استفاده نشود.

سنگ یاقوت سرخ

خواص یاقوت سرخ

یاقوت قرمز از دیرباز موردتوجه انسان قرار گرفته و زیبایی کم‌نظیرش باعث شده از این سنگ برای آراستن زیورآلات، ابزار جنگ ‌و وسایل روزمره‌ی زندگی اشراف استفاده کنند. گذشتگان باور داشته‌اند که یاقوت به غلبه بر ترس کمک می‌کند، شجاعت بیشتری به انسان می‌دهد و باعث افزایش انرژی می‌شود و به‌همین‌علت تکه‌ای یاقوت را به لباس یا سلاح سربازان وصل می‌کرده‌اند.

گذشتگان از یاقوت برای درمان بیماری‌های کبدی و همچنین به‌عنوان پادزهر استفاده می‌کرده‌اند و بر این باور بوده‌اند که همراه‌داشتن یاقوت سلامت عمومی بدن را ارتقاء می‌دهد.

در چاکرادرمانی یاقوت سرخ به‌خاطر رنگ قرمزش به‌طورمستقیم به چاکرای اول یا مولادهارا مرتبط دانسته می‌شود. پرانا یا نیروی حیاتی از این چاکرا ست که وارد بدن می‌شود و درنتیجه عملکرد درست این چاکرا نقش مهمی در تعادل انرژی‌های بدن و سلامت جسمی و روانی دارد. فعالیت کم یا بیشتر از نرمال چاکرای اول باعث بروز مشکلاتی مثل کمبود انرژی و خستگی، بی‌اشتهایی، پرخوری، مشکلات استخوانی و مفصلی و بیماری‌های روده می‌شود‌. با تنظیم فعالیت این چاکرا به‌کمک سنگ‌های مرتبط با آن و به‌ویژه یاقوت سرخ می‌توان به برطرف‌شدن این مشکلات کمک کرد.

انگشتر نقره یاقوت سرخ آفریقا کد 086
نمونه‌ی انگشتر یاقوت سرخ

خرید انگشتر نقره یاقوت سرخ

شما می‌توانید برای خرید انواع انگشتر نقره یاقوت سرخ روی لینک زیر کلیک کنید و از مجموعه‌ی متنوع زیورآلاتی که با نگین عقیق اصل و معدنی ساخته شده‌اند، بهترین محصول با توجه به سلیقه‌ی خودتان را انتخاب کنید و سفارش دهید.

لینک کاتالوگ انگشترهای نقره یاقوتِ سرخ

دسته بندی بلاگ
اشتراک گذاری

نوشتارهای مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت