کد تخفیف 100 هزار تومانی برای خریدهای بالای 800 هزار تومان: ring10

همه‌چیز درباره‌ی سنگ عقیق | از انواع تا خواص عقیق

آرش شمسیآرش شمسی
761 بازدید
سنگ عقیق چیست و چه خواصی دارد

عقیق نوعی سنگ است که به‌عنوان زیرمجموعه‌ی سنگ‌های یمانی (chalcedony) یا کالسدونی شناخته و بیشتر بین سنگ‌های آتشفشانی و دگرگون تشکیل می‌شود. این سنگ یکی از پرکاربردترین گوهرسنگ‌ها در ساخت زیورآلات است و از دیرباز هم در ساخت انواع اشیای تزئینی استفاده می‌شده است. اگر بگوییم سنگ عقیق محبوب‌ترین و رایج‌ترین سنگی‌ست که در ایران برای ساخت زیورآلات و به‌ویژه انگشتر استفاده می‌شوند، بی‌راه نگفته‌ایم. علت محبوبیت زیاد این سنگ میانِ ایرانیان علتی یگانه نیست، بلکه چندین علت دست‌اندرکار هستند.

وجود منابع عقیق باکیفیت در کشور، آشنایی طراحان و سازندگان زیورآلات با تراش استادانه‌ی این سنگ، تنوع زیاد و زیبایی عقیق و البته به‌ویژه بعضی روایات مذهبی درباره‌ی فضیلت‌های داشتن انگشتر نقره با نگین عقیق از علل محبوبیت بسیارِ سنگ عقیق در ایران است. در این نوشتار کاملاً روی سنگ عقیق تمرکز داریم و با هم خواهیم دید که عقیق چگونه ساخته می‌شود، چه ویژگی‌هایی دارد، انواع آن کدام اند و البته از چه خواصی برخوردار است.

تاریخچه‌ی سنگ عقیق

نام عقیق از سوی یکی از فلاسفه‌ی یونان باستان یعنی ثئوفراستوس (Theophrastos) از شاگردان افلاطون انتخاب شده است. ثئوفراستوس علاوه بر فلسفه در زمینه‌ی زمین‌شناسی هم تحقیقات قابل‌توجهی داشته و همچنین به‌عنوان بنیان‌گذار دانش گیاه‌شناسی شناخته می‌شود. ثئوفراستوس این سنگ را هنگامی کشف کرد که حین عبور از ساحل رودخانه‌ی دریلو (Dirillo) یا آخاتس (Achates) در سیسیل بود و نام عقیق یا همان ahage را با توجه به نام همین رودخانه روی آن گذاشت. ثئوفراستوس بین قرون چهارم و سوم پیش از میلاد زندگی می‌کرده است و این در کنار سایر شواهد نشان می‌دهد بشر دست‌کم از آن زمان عقیق را شناخته و از آن استفاده کرده است.

سنگ عقیق چگونه تشکیل می‌شود؟

سنگ عقیق اغلب داخل یک سنگ میزبان شکل می‌گیرد و همان‌طور که اشاره کردیم، بیشتر بین سنگ‌های آتشفشانی و دگرگون یافت می‌شود. عقیق هنگامی شکل می‌گیرد که داخل سنگ میزبان حفره‌ای وجود داشته باشد. این حفره ذره‌ذره و به‌صورت لایه‌ای پر از میکروکریستال‌هایی می‌شود که قرار است عقیق را تشکیل دهند. آرایش این میکروکریستال‌ها بستگی به عوامل مختلفی مثل فشار، دما و محتوای مواد معدنی دارد.

گاهی عناصری همچون اکسیدهای آهن، منگنز، کروم، تیتانیوم و نیکل حین تشکیل عقیق در آن راه پیدا می‌کنند و تفاوت زمان تبلورشان باعث ایجاد نقوش بسیار زیبایی در عقیق می‌شود. از آن‌جا که عوامل مختلفی در شکل‌گیری سنگ عقیق دخالت دارند، حتی دو عقیق که در یک مکان هستند هم کاملاً شبیه به هم نیستند و درنتیجه زیورآلاتی که با عقیق ساخته می‌شوند همه یکتا و بی‌مانند اند.

عقیق در بسیاری از نقاط کره‌ی زمین یافت می‌شود، اما معادن بزرگ آن در برزیل، مکزیک، هند، چین، آمریکا، مصر، ایتالیا، ماداگاسکار و اروگوئه هستند. البته عقیق یمنی که از معادن یمن استخراج می‌شود، بین ایرانیان و به‌طورکلی مسلمانان محبوبیت بسیاری دارد.

سختی عقیق یکی از ویژگی‌های مهم آن است. این سنگ به‌اندازه‌ی کافی برای ساخت اشیای تزئینی سخت است و از سویی امکان تراش‌اش به اشکال مختلف وجود دارد. اجازه دهید به سروقت ویژگی‌های سنگ عقیق و البته درجه‌ی سختی آن از نگاه کانی‌شناسی برویم.

ویژگی‌های سنگ عقیق

سنگ‌ها از جنبه‌های مختلفی بررسی می‌شوند و هر یک ویژگی‌های خاصی از نظر فیزیکی، شیمیایی، بلورشناسی، کانی‌شناسی و مانند آن‌ها دارد. ویژگی‌های شاخص سنگ عقیق از قرار زیر اند:

الف) ویژگی‌های فیزیکی سنگ عقیق

همان‌طور که اشاره کردیم عقیق به رنگ‌ها و طرح‌های بسیار متنوعی دیده می‌شود و محدود به یک رنگ خاص نیست. سنگ عقیق از نظر شفافیت جزو سنگ‌های شفاف تا اوپک است و به‌بیان بهتر نیمه‌شفاف به‌حساب می‌آید. همچنین وزن مخصوص سنگ عقیق 2.55 تا 2.70 است.

ب) ویژگی‌های کانی‌شناسی سنگ عقیق

 • سختی: 6.5 تا 7
 • جلا: شیشه‌ای مات تا چرب
 • رنگ خاکه: سفید
 • سطح شکستگی: صدفی، خردشدگی
 • رَخ: نامشهود
 • رده‌بندی: تکتوسیلیسکات‌ها

ج) ویژگی‌های بلورشناسی نوری سنگ عقیق

 • ضریب شکست نوری: 1.530-1.543
 • خواص نور متقارب: تک‌محوری (+)
 • سیستم تبلور: هگزاگونال، تریگونال، تراپزوهدرال

د) ویژگی‌های شیمیایی سنگ عقیق

 • فرمول شیمیایی: سیلیسیم دی‌اکسید (sio2) با تداخلات یون‌های فلزی
 • آنالیز: Si74%، O 53.26%
 • جرم مولکولی: 60.08 گرم

انواع سنگ عقیق

سنگ عقیق از نظر ظاهری تنوع بسیاری دارد. این سنگ به‌طور طبیعی بیشتر به رنگ‌های قهوه‌ای، سرخ، زرد، کبود، صورتی، سفید، خاکستری و سیاه تشکیل می‌شود. عقیق‌های سبز و آبی کمتر به‌طور طبیعی تشکیل می‌شوند و همین باعث ارزش بیشترشان شده است. بعضی از انواع عقیق با نقوشی دیده می‌شوند که به‌طور طبیعی حین شکل‌گیری سنگ در آن‌ها ایجاد شده‌اند و این سنگ براساس نقوش مختلفی که دارد هم به انواع مختلف دسته‌بندی شده است.

تنوع بالای عقیق باعث شده دسته‌بندی بسیار گسترده‌ای برای این سنگ وجود داشته باشد. گاهی این دسته‌بندی براساس ظاهر سنگ، مثل رنگ یا اشکال روی سنگ، و گاهی براساس موقعیت مکانی شکل‌گیری آن است، مثل عقیق یمانی، و گاهی هم از هر دوی این فاکتورها در کنار هم برای نام‌گذاری عقیق استفاده می‌کنند.

بعضی از انواع سنگ عقیق براساس فرم اشکالی که در سنگ دیده می‌شوند شامل موارد زیر اند:

1- عقیق نواری (Banded Agate)

انواع سنگ عقیق و خواص آن‌ها
انواع سنگ عقیق و خواص آن‌ها

ویژگی بارز این نوع عقیق داشتن لایه‌هایی‌ست که رنگ‌های مختلفی دارند. این نوع عقیق بیش از هر نوع دیگر این سنگ در طبیعت شکل گرفته و در بسیاری از نقاط کره‌ی زمین پیدا می‌شود، اما معادن برزیل بیش از سایر معادن دارای این نوع عقیق هستند.

2- عقیق خزه‌ای (Moss Agate)

عقیق خزه‌ای که به‌علت نفوذ اکسیدهای معدنی به عقیق درحال‌شکل‌گیری ایجاد شده، دارای نقوشی به‌شکل خزه است.

3- عقیق شجر (Dendritic Agate)

انواع سنگ عقیق و خواص آن‌ها

عقیق شجر یا شجری که به‌نام عقیق درختی هم شناخته می‌شود، باز هم حاصل نفوذ اکسیدهای معدنی به عقیقی‌ست که درحال شکل‌گیری است. نقوش روی این نوع عقیق حالت درخت‌مانند دارند. اغلب عقیق‌های شجر خود رنگ خاصی ندارند و به‌رنگ‌های خاکستری، قهوه‌ای، سفید و بی‌رنگ دیده می‌شوند و چیزی که باعث زیبا و ارزشمندشدن‌شان می‌شود، همین نقوش درخت‌مانند است.

این نوع عقیق بسته به فرم اشکالی که روی سنگ ایجاد شده‌اند، قیمت‌های متفاوتی دارد. گاهی این نقوش حالتی خاصی دارند – مثلاً شبیه به نام الله هستند – و همین باعث افزایش‌ارزش قابل‌توجه‌شان می‌شود.

انواع انگشتر شجر در فروشگاه رینگ حدید اعرضه شده‌اند. برای مشاهده‌ی کاتالوگ انگشترهای شجر از لینک زیر استفاده کنید:

انگشترهای شجر در فروشگاه رینگ حدید

4- عقیق برگی (Plume Agate)

انگشتر عقیق برگی
انواع سنگ عقیق و خواص آن‌ها

نقوشی که در عقیق برگی شکل گرفته‌اند، شبیه به انواع برگ اند و زیبایی چشم‌نوازی دارند. این نوع عقیق هم درنتیجه‌ی نفوذ ناخالصی‌های شیمیایی، به‌طور طبیعی، در سنگ شکل گرفته و به‌رنگ‌های مختلفی در طبیعت یافت می‌شود.

5- عقیق منظره (Scenic Agate)

انواع سنگ عقیق و خواص آن‌ها

در عقیق منظره نقوشی شکل گرفته که شبیه به منظره‌ای شامل درخت، دریاچه، خط ساحلی، رودخانه و مانند آن‌ها هستند. این نوع عقیق بسیار زیباست و ارزش بالایی دارد.

6- عقیق آتش (Fire Agate)

عقیق آتش

عقیق آتش یا عقیق آتشین یکی از گران‌قیمت‌ترین انواع عقیق است که به‌علت نفوذ کریستال‌های لیمونیت به عقیق شکل گرفته است. رنگ‌هایی که در عقیق آتشین دیده‌ می‌شوند، باعث شباهت آن به سنگ قیمتی اوپال می‌شوند، به‌ویژه اگر تراش سنگ با مهارت و استادانه انجام شود. بیشتر منابع عقیق آتشین در شمال‌غربی آمریکا وجود دارند.

7- عقیق آبدار (Water-Line Agate)

عقیق آبدار

عقیق آبدار زمانی شکل می‌گیرد که محلولی غنی از سیلیس به سنگ نفوذ می‌کند و بعد از مدتی تخلیه می‌شود. این جریان باعث رسوب مقداری سیلیس به‌شکل نوارهای موازی یا لایه‌لایه می‌شود.

8- عقیق چشمی (Eye Agate)

سنگ عقیق چشمی

عقیق چشمی شامل دایره‌های متحدالمرکزی است که دور یک نقطه‌ی تیره‌رنگ ایجاد شده‌اند. این نوع عقیق زمانی شکل می‌گیرد که سیلیکا در حفره‌ی سنگ رسوب می‌کند. زمانی که اولین لایه‌های سیلیکا در دیواره‌ی حفره رسوب کردند، قطرات گرد سیلیکاژل در دیواره‌ها شروع به تشکیل‌شدن می‌کنند، متبلور می‌شوند و روی هم لایه‌هایی را ایجاد می‌کنند.

9- عقیق تاندر اگ (Thunder Egg Agates)

عقیق تاندر اگ

این نوع عقیق از دو قسمت کاملاً متمایز ازهم تشکیل شده است. لایه‌ی بیرونی حالتی ساده و ناهموار دارد، اما لایه‌ی داخلی – که زیباتر و درخشان‌تر است – شامل کریستال‌های رنگی‌ای است که به‌حالت‌های مختلف داخل سنگ شکل گرفته‌اند.

10- عقیق ژئود (Geode Agate)

عقیق ژئود

عقیق ژئود درست همچون عقیق تاندر اگ شامل دو قسمت است و از نظر ساختار به همان نوع عقیق شبیه است. قسمت بیرونی عقیق ژئود ضخیم‌تر و درواقع محفظه‌ای برای کریستال‌های کوارتز کوچک‌تر و زیباتر است.

11- عقیق رگه‌دار (lace agate)

در این نوع عقیق رگه‌هایی دیده می‌شوند که به‌شکل حلقه‌ها و خطوط منحنی پیچیده‌ای داخل سنگ شکل گرفته‌اند.

12- عقیق رگه‌دار کریزی (Crazy lace agate)

عقیق رگه‌دار کریزی

عقیق رگه‌دار کریزی که به‌نام عقیق رگه‌دار رنگی هم شناخته می‌شود، الگوهای پیچیده‌ای از نوارها و رگه‌های متعدد دارد که در سرتاسر سنگ گسترده شده‌اند و به‌همین علت هم به این نام خوانده می‌شود. این نوع عقیق بیشتر در مکزیک پیدا می‌شود و ازهمین‌رو آن را به‌نام عقیق مکزیک هم می‌شناسند. عقیق رگه‌دار رنگی بیشتر شامل رنگ‌های سفید، قهوه‌ای روشن، نارنجی و طلایی است.

13- عقیق رگه‌دار آبی (Blue Lace Agate)

عقیق رگه‌دار آبی

این نوع عقیق رگه‌ها یا نوارهایی به‌رنگ آبی و سفید دارد و خود نیز اغلب آبی‌رنگ است. خطوط ملایم و ظریف داخل این نوع عقیق و رنگ آرامش‌بخشش باعث محبوبیت بسیار عقیق رگه‌دار آبی شده‌اند. این نوع عقیق برای اولین بار در ایتالیا شناخته و استخراج شد و درحال‌حاضر از جنوب آفریقا هم استخراج می‌شود.

14- عقیق رنگین‌کمانی (Iris Agate)

عقیق رنگین‌کمانی

عقیق رنگین‌کمانی یکی از زیباترین، قیمتی‌ترین و کمیاب‌ترین انواع عقیق است. این رنگ دارای خاصیتی منحصربه‌فرد در انعکاس نور بین تمامی انواع عقیق است. عقیق رنگین‌کمانی اغلب به‌رنگ شیری دیده می‌شود، اما زمانی که این سنگ را مقابل نور قرار دهیم، لایه‌های متعددی با رنگ‌های بسیار متنوع و درخشان در آن ظاهر می‌شوند.

******

همان‌طور که اشاره کردیم ممکن است عقیق براساس مکان استخراج سنگ هم نامگذاری شود. از این نظر عقیق یمن یا عقیق یمنی بین مسلمانان شناخته‌شده‌تر و محبوب‌تر است، چرا که روایاتی از پیامبر (ص) و امامان درباره‌ی فضیلت‌های دردست‌داشتن عقیق یمن نقل شده‌اند. نمونه‌ی شناخته‌شده‌ی دیگری از عقیق‌هایی که براساس موقعیت جغرافیایی نامگذاری می‌شوند، عقیق خراسان است که از آن‌جا که از خراسان جنوبی استخراج می‌شود و اغلب کیفیت بالایی دارد و نمونه‌های تقلبی‌اش در ایران زیاد نیست، بین ایرانیان طرفداران زیادی دارد.

سنگ‌های مشابه عقیق

همان‌طور که گفتیم عقیق نوعی کالسدونی است و درنتیجه گاهی از نظر ظاهری شباهت زیادی به دیگر سنگ‌های کالسدونی پیدا می‌کند. شباهت بسیار این سنگ‌ها به هم باعث شده در مواردی بعضی از انواع کالسدونی را هم به‌عنوان عقیق بشناسند.

به‌عنوان نمونه در بسیاری از منابع اونکیس (Onyx) یا عقیق سیاه و ساردونیکس یا عقیق باباغوری، نوعی عقیق دانسته می‌شوند و این درحالی‌ست که این دو خود، درست مثل عقیق، نوعی کالسدونی هستند. کارنلین (Carnelian) یا عقیق جگری و کزیروپراز (Chrysoprase) یا عقیق سبز از دیگرانواع کالسدونی هستند که به‌علت شباهت ظاهری به عقیق به‌عنوان نوعی عقیق درنظر گرفته می‌شوند.

وجه تمایز اصلی بسیاری از کالسدونی‌های غیرعقیق با عقیق موازی‌بودن‌ خطوط‌شان است و این درحالی‌ست که لایه‌های عقیق و نقوش روی این سنگ منحنی هستند.

خواص سنگ عقیق

برای عقیق مثل بسیاری از سنگ‌های دیگر، خواصی برشمرده شده‌اند. برخی فارغ از زیبایی ظاهری عقیق، آن را برای بهره‌مندشدن از خواص‌اش به‌صورت‌های مختلف نگهداری می‌کنند و همراه دارند. خواصی که برای سنگ عقیق ذکر شده‌اند، مشابه سایر سنگ‌ها، از سه نظر قابل بررسی هستند: سنگ‌درمانی (Stone therapy)، روایات مذهبی و باروهای قدیمی.

در سنگ‌درمانی برای انواع عقیق، با رنگ‌های متفاوت، خواص مختلفی ذکر شده و هر یک سودمندی خاص خود را دارد. در روایات اسلامی هم اغلب به عقیق یمنی اشاره شده و اغلب خواصی که در متون دینی برای این سنگ برشمرده شده‌اند به عقیق یمنی اشاره دارند.

در ادامه مروری بر خواص سنگ عقیق از این سه دیدگاه خواهیم داشت.

1- خواص سنگ عقیق از نظر سنگ‌درمانی

همان‌گونه که اشاره کردیم در سنگ‌درمانی خواص مختلفی برای انواع عقیق آمده‌اند که به شرح زیر اند:

الف) خواص عقیق قرمز (سرخ) یا جگری

عقیق قرمز یا جگری، که به‌نام عقیق کبدی هم شناخته می‌شود، باعث می‌شود فرد خودآگاهی بیشتری از احساسات شخصی‌اش داشته باشد و اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا کند. همراه‌داشتن این نوع عقیق به افزایش تمرکز، تفکر بهتر و گسترش نیروهای ذهنی کمک می‌کند و همچنین باعث می‌شود فرد در برقراری رابطه با دیگران پیشرفت کند. کاهش استرس، افزایش نشاط و شادی، درمان افسردگی و مشکلات خواب و دفع انرژی‌های منفی از دیگر خواص عقیق سرخ یا جگری هستند. گذشته از این عقیق قرمز به‌علت هم‌‌رنگ‌بودن با چاکرای اول یا چاکرای ریشه، به بازشدن این چاکرا کمک می‌کند.

عقیق جگری همچنین به درمان بیماری‌های معده، رفع خستگی و داشتن انرژی بیشتر، کاهش دردهای استخوانی و عضلانی، عملکرد بهتر قلب و تنظیم غدد درون‌ریز کمک می‌کند.

ب) خواص عقیق شجر

عقیق شجر یا دندریتی به داشتن آرامش بیشتر و کاهش خشم کمک می‌کند و باعث می‌شود فرد تنش‌های روانی کمتری داشته باشد. این سنگ باعث برقراری تعادل بین جسم و روح می‌شود، عواطف را تعدیل، تمرکز را بیشتر و حافظه را تقویت می‌کند. رفع بدبینی، گسترش احساسات مثبتی مثل شجاعت و امنیت، خوش‌شناسی، افزایش قدرت بدنی، کاهش اختلالات خواب، بهبود گردش خون و کمک به بهبود بیماری‌های کبد از دیگر خواص سنگ عقیق شجر هستند.

ج) خواص عقیق قهوه‌ای و نارنجی

عقیق قهوه‌ای با بیشترکردن نیروی اراده باعث می‌شود فرد به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا کند و کسب‌وکار بهتری داشته باشد. آرامش بیشتر، نشاط و سرزندگی و خوش‌شانسی از دیگر خواص سنگ عقیق قهوه‌ای هستند. عقیق قهوه‌ای همچنین برای درمان بیماری‌های ریوی، کاهش گرفتگی عضلات و بهبود بیماری‌های پروستات مفید است. سنگ عقیق قهوه‌ای یا نارنجی به چاکرای دوم مرتبط است و می‌تواند به جریان بهتر انرژی در این چاکرا کمک کند.

د) خواص سنگ عقیق آبی سماوی

عقیق آبی سماوی و عقیق آبی نواری به‌علت داشتن رنگ آبی می‌توانند به جریان بهتر انرژی در چاکرای گلو کمک کنند. این نوع عقیق به برطرف‌شدن مشکل برقراری ارتباط کلامی با دیگران کمک و مهارت سخنرانی را تقویت می‌کند. استفاده از این سنگ علاوه‌براین می‌تواند به درمان بیماری‌هایی مثل بیماری‌های غده‌ی تیروئید و گلودرد کمک کند.

ه) خواص سنگ عقیق خزه‌ای

عقیق خره‌ای به‌طور مستقیم به چاکرای چهارم یا چاکرای قلب ارتباط دارد و به‌همین‌علت می‌تواند به برطرف‌شدن مشکلات عاطفی کمک کند. داشتن احساسات باثبات‌تر، اراده‌ی بیشتر و دوری از انرژی‌های منفی از دیگر ویژگی‌های سنگ عقیق خزه‌ای هستند.

2- خواص سنگ عقیق در متون دینی

دورماندن از بلاها و خطرات، به‌ویژه حین سفر و بیشترشدن رزق‌وروزی، مهم‌ترین خاصیت‌هایی هستند که در روایات اسلامی برای سنگ عقیق یمنی ذکر شده‌اند.

در روایتی که سلمان فارسی از پیامبر اکرم نقل کرده است آمده که پیامبر اکرم خطاب به امام علی علیه‌السلام گفته‌اند عقیق در دست راست کند تا از دسته‌ی مقربان الهی – میکائیل و جبرئیل – باشد. در روایتی از امام علی علیه‌السلام آمده که نماز مؤمنی که عقیق در دست دارد، چهل برابر ارزشمندتر از نماز جماعت دیگران است.

از امام سجاد علیه‌السلام هم نقل شده که هر کس عقیق در دست داشته باشد، نیازهای‌اش برآورده خواهد شد.

افزون بر این‌ها، گفته می‌شود امام صادق در حدیثی گفته‌اند که داشتن عقیق فرد را از خطرات سفر حفظ می‌کند.

3- خواص سنگ عقیق در باورهای عمومی

در باورهای عمومی عقیق به‌عنوان سنگی شناخته می‌شود که می‌تواند فرد را از بلایای طبیعی دور نگاه دارد و البته این خاصیت عقیق گاهی در سنگ‌درمانی هم آمده است. حاصلخیزی بیشتر زمین‌های کشاورزی، دورکردن افکار پلید از کودکان به‌ویژه در شب‌ها و توانایی تشخیص سخن راست از دروغ از دیگر خاصیت‌هایی هستند که در باور عامه برای سنگ عقیق ذکر شده‌اند. همچنین قدیمیان بر این باور بوده‌اند که عقیق آن‌ها را در پیروزشدن بر مشکلات کمک می‌کند.

نحوه‌ی نگهداری از عقیق و شست‌وشوی سنگ عقیق

عقیق به‌طورکلی سنگی مقاوم است و به‌راحتی بر اثر عوامل محیطی آسیب نمی‌بیند و این یکی از مهم‌ترین مزیت‌های زیورآلاتی‌ست که با سنگ عقیق ساخته می‌شوند. بااین‌حال برای نگهداری بهتر از سنگ عقیق بهتر است مراقب بود ضربه‌های سخت به آن وارد نشود و همچنین در دمای بالای قرار نگیرد.

برای شست‌وشوی عقیق بهتر است آن را در ظرفی پر از آب و نمک دریا گذاشت و یا از جریان آب برای تمیزکردن سنگ استفاده کرد. اگرچه همان‌طور که گفتیم مقاومت عقیق مانع از آسیب‌دیدینش می‌شود و درنتیجه می‌توان آن را با شوینده‌های ملایم و آب هم تمیز کرد. برای شارژکردن عقیق باز هم از می‌توان از آب و نمک دریا استفاده کرد.

خرید انواع انگشتر نقره عقیق

برای خرید انواع انگشتر نقره عقیق می‌توانید از مجموعه‌ی بسیار متنوع انگشترهای عقیق فروشگاه رینگ حدید دیدن کنید. مجموعه‌انگشترهای نقره‌ی فروشگاه رینگ شامل انواع انگشتر نقره عقیق مذهبی و غیرمذهبی، انگشتر نقره عقیق شجر و باباقوری، انگشترهای نقره عقیق سرخ و کبدی تا سیاه و کبود است و شما می‌توانید با هر سلیقه‌ و بودجه‌ای مناسب‌ترین انگشتر برای خودتان را پیدا کنید و سفارش دهید.

[su_button url=”https://ringhadid.ir/product-category/%d8%b3%d9%86%da%af/%d8%b9%d9%82%db%8c%d9%82/” target=”blank” style=”flat” background=”#ca083c” size=”4″ radius=”5″ icon=”icon: shopping-basket”]خرید انواع انگشتر عقیق از فروشگاه رینگ حدید[/su_button]

دسته بندی بلاگ
اشتراک گذاری

نوشتارهای مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت